Anasayfa Dünya Stuttgart sokakları “Halkın iradesi teslim alınamaz” şiarı ile inledi

Stuttgart sokakları “Halkın iradesi teslim alınamaz” şiarı ile inledi

Pazartesi, 07 Kasım 2016 08:34
Yazdır PDF

stuttgart sokaklarinda eylemStuttgart: Stuttgart Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ile 5 Kasım Cumartesi günü “Halkın iradesi teslim alınamaz! HDP yalnız değildir!” şiarı altında kitlesel bir yürüyüş düzenlendi.

Devrim ve demokrasi şehitleri adına gerçekleştirilen saygı duruşu ile yaklaşık 8 bin devrimci, demokrat ve yurtseverin katıldığı yürüyüş saat 14.30’da başladı. Güç Birliği adına yapılan konuşmada tutuklamalarda son durum aktarılırken bildiriler okundu.

 

Provokasyona rağmen eylem binlerle devam etti

Milletvekillerinin yaptığı toplu savunmaları okunduğunda kitlelerdeki coşku HDP’nin ne kadar sahiplenildiğini gösterdi. Yürüyüş güzergahında Türk milliyetçileri tarafından ezilen halklar üzerinde uygulanan baskıyı meşrulaştıran sözler içeren müzikler ile provokasyon yapıldı. Defalarca farklı noktalarda provokatörler uyarılsa da yürüyüş güzergahı takip edilerek kasıtlı provokasyona devam edildi.

Tepki ile karşılaşan provokatörler alandan uzaklaştırılırken yürüyüş devam etti. Ara ara yapılan Almanca konuşmalarda yürüyüşün amacı aktarıldı. Yürüyüş güzergahının bitiş noktası olan Wilhelmsplatz’da miting geleceğe yönelik kitleselliği arttırma çağrısı ile son bulurken önümüzdeki eylemler için sokaklara daha fazla çıkılması gerektiği vurgulandı.