Anasayfa Dünya Reims ve Zürih’ten mesaj: “Kürt halkının iradesi teslim alınamaz!”

Reims ve Zürih’ten mesaj: “Kürt halkının iradesi teslim alınamaz!”

Pazartesi, 07 Kasım 2016 19:33
Yazdır PDF

ZurihReims/Zürih: HDP’li vekillere dönük tutuklama terörüne karşı Fransa’nın Reims kenti ile İsviçre’nin Zürih kentinde de eylemler gerçekleştirilerek “Kürt halkının iradesi teslim alınamaz” dedindi.

 

Reims

Fransa Reims Partizan taraftarları faşist devletin bu saldırılarına karşı 5 Kasım’da tren garı önünde “Kürt halkına özgürlük halk savaşıyla gelecek” şiarıyla düzenlenen meşaleli yürüyüşe “Faşizme, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı Partizan” pankartıyla katıldı. ATİK, YDG, Yeni Kadın’ın yanı sıra Fransız Komünist Partisi ve Reims Mesopotamie Derneği de yürüyüşte yerlerini aldılar. Yürüyüş boyunca Partizan imzalı bildiriler dağıtıldı.

 

Zürih

HDK-A bileşenleri ve İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF)’in çağrısıyla İsviçre’nin Zürih kentinde “İrademize sahip çıkıyor ve asla boyun eğmeyeceğiz” sloganıyla 6 Kasım günü merkezi protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. HDK-A bileşenlerinin yanı sıra Partizan, YDG, İTİF, İDHF, İABF, KKP, YBS gibi devrimci ve demokratik kurumlar ve İsviçreli kurum ve partilerden PDA, PDD, AUFBAU, AL, SP ve Yeşiller de destek verdiler.

Gün boyu yağan yağmura rağmen binlerce insan Helvetiaplaz’da bir araya geldi. Yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi. İTİF “Boyun Eğmeyeceğiz! NO PASARAN” pankartı arkasında yürüyüşte yerini aldı. Türkçe ve Almanca sloganlı pankartın arkasında güçlü kortej oluşturarak yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş boyunca Partizan imzalı bildiriler dağıtıldı.

 

Reims


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü