Anasayfa Dünya Nepal'de artan gıda fiyatlarına karşı genel grev

Nepal'de artan gıda fiyatlarına karşı genel grev

Salı, 15 Kasım 2016 14:49
Yazdır PDF

Nepalde artan gıda fiyatlarına karşı genel grevH. Merkezi: Nepal'de Chand liderliğindeki NKP (Maoist) artan gıda fiyatlarına karşı genel grev örgütledi.

Artan gıda fiyatlarına karşı Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) tarafından örgütlenen genel grev 13 Kasım Pazar günü gerçekleşti. Genel grev özellikle Kathmandu'da hissedilirken polis grevi bastırmak için 213'ü sadece Kathmandu'da olmak üzere ülke genelinde 295 Maoist militanı tutukladı.

 

“Hedefimiz fiyatların düşürülmesi için hükümete baskı yapmak”

Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) sözcüsü Khadga Bahadur Biswokarma taleplerinin karşılanmaması durumunda ilerleyen günlerde protestoların devam edeceği uyarısında bulundu. Biswokarma sözlerinin devamında, "Eylemlerimizin başlıca hedefi gıda, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarının düşürülmesi için hükümet üzerinde baskı kurmaktır. Hükümet yoksul halkın kaynaklara erişimi için %50 oranında sübvansiyon sağlamalıdır" dedi.

 

“Sokaklarda protestolar yeniden alevlenebilir”

Polis daha önce de 10 Kasım'da enflasyon, karaborsa ve yolsuzluk protestosu için Chitwan bölgesinde yol kesen 15 Maoist militanı tutuklamıştı. Tutuklananlar arasında partinin bölge sekreterliği üyeleri de bulunuyordu.

Öte yandan Nepal Federal Sosyalist Forumu başkanı Upendra Yadav da 12 Kasım'da bir açıklama yaparak gündemde olan anayasa reformunun halkın sorunlarına çözüm getirmesi gerektiğini vurgulamış ve muhalefetin katılımı olmaksızın anayasa reformunun dayatılması durumunda sokaklarda yeniden protestoların alevleneceği uyarısında bulunmuştu.