Anasayfa Dünya Katledilişinin 30.yılında İbrahim Polat Hagen’da anıldı

Katledilişinin 30.yılında İbrahim Polat Hagen’da anıldı

Pazar, 27 Kasım 2016 11:25
Yazdır PDF

anmaDortmund: NRW Partizan taraftarlarının ve İbrahim Polat’ın ailesinin çağrısıyla 20.12.2016 tarihinde Hagen Alevi Kültür Merkezi’nde yaklaşık 250 kişinin katılımıyla 22 Kasım 1986 tarihinde Dersim’in Mercanlar bölgesinde ölümsüzleşen Partizan İbrahim Polat şahsında, 3.Konferans delegeleri ve 2 Proletarya Partisi savaşçısı anıldı.

9 tohumdular toprağa umudu serpen. 9 yürektiler “Zafere açılan kapıyı adım adım aralamaya” çalışan, 9 Partizandılar 2.MK’nın sağ çizgisine karşı proleter çizgiyle tavır alan. 9 komünisttiler düşmanın yoğun bomba ve ateş çemberinde iken yiğitçe savaşarak toprağa düşen Proletarya Partisi üyeleri ve 3.Konfenrans delegeleri; İbrahim Polat, Zeki Uygun, Ünal Küçükbayrak, Hüseyin Tosun, M.Kemal Yılmaz, Ali Rıza Boyoğlu, Rıza Sökmen;  Proletarya Partisi Ordusu’nun savaşçıları: Kamile Öztürk ve İsmail Doğan. Tarih 22 Kasım 1986’ı gösterirken Proletarya Partisi’nin 3.Konferansına katılmak için Dersim bölgesine giden 9 Partizan, Ovacık’ın Işıkveren köyünün Hürmük mezrasına varınca Işıkveren’de Hıdır Güven adlı bir  ihbarcının verdiği bilgi sonucu  düşmanın pususuna düşerler. Pusudan kurtulma çabalarıyla gece boyu ilerleyen birlik önce bir eve, fark edilmelerinin ardından da arazinin kuytuluk bir yerinde mevzilenirler. Tüm çabalara rağmen askerler tarafından fark edilirler ve saatlerce süren çatışmalar sonucu şehit düşerler. 9 partizanın ihbarcısı Hıdır Güven bir süre sonra Bursa’ya kaçarak izini kaybettirmek istedi. Şehitlerin yoldaşları 1990 yazında ihbarcı H.Güven’i Bursa’nın Kastel ilçesinde yerini tespit etti ve evinde ölümle cezalandırarak yoldaşlarının hesabını sordu..

anmaaaAradan tam 30 yıl geçti. Ne Onların ardılları olan Partizanlar ne de kendilerini Partizanlardan ayrı görmeyen aileler şehitlerini unutmadılar. Hagen Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmanın gerçekleştiricileri Partizanlar olduğu kadar ailelerdi de. Elbette biliyorduk İbrahim Polat ve nice Partizan Şehit Ailelerinin Partizanları yürekten, hesapsız ve candan sevdiklerini, sahiplendiklerini, elbette biliyorduk; can ve kan bedeli verilen insanlığın kurtuluşu mücadelesinde kendi paylarına en ağır bedelleri ödediklerini, elbette biliyorduk, ailelerle yan yana duruşumuzun bizi nasıl güçlendirdiğini, umutlandırdığını. Fakat gerçekleştirilen anmada İbrahim Polat ailesinin duruşu, şehitleri sahiplenişi ve Partizan yürekleri sanıyoruz anmaya katılan tüm dostları, çevreleri derinden etkilemiş ve izler bırakmıştır.

 

“Birlik olacağız ve mücadele ederek kazanacağız..”

Anmada İbrahim Polat yoldaşları tarafından kısa bir özgeçmişle anlatıldı: “İbrahim Polat 1950 yılında Malatya Kürecik’in Çevirme köyünde doğdu. 1970-71-72 yıllarında Çevirme köyünde bir duvar gazetesi hazırlayarak kitlelerin sorunlarını anlatıyor ve bu gazeteye Kış Baba adıyla yazılar yazıyordu. .... ve yine bu süreçte İbrahim Kaypakkaya ve yoldaşlarıyla tanışan İbrahim Polat, O’nun düşüncelerinden etkilenerek onlardan yana tavır aldı ve Şafak revizyonizmine karşı mücadele etti. TKP/ML TİKKO’nun kurulmasıyla birlikte aktif mücadeleye başladı...” dendi.

Anmada aynı zamanda Partizan adına yapılan konuşmada;  Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda yaşanan faşist Türkiye Cumhuriyeti’nin azgınlaşan saldırılarından bahsederek, buna karşı koyuş da hep birlikte hareket edilmesi gerekliliğinin önemi vurguladı. T.C’nin kurulduğundan bugüne kadar faşist bir diktatörlük olduğu ifade eden Partizan temsilcisi, şu anki görev ve sorumluluklarımızın neler olduğunu da dile getirdi.

anmaaAyrıca Hagen Alevi Kültür Merkezi Başkanı yaptığı konuşmada, şehitleri anmanın, sahiplenmenin, kurumlarımızla birlikte hareket etmenin önemi üzerinde durarak anmayı gerçekleştiren herkese teşekkür etti. İbrahim Polat ailesi adına yapılan konuşmada ise; “Ayrı ayrı tek başımıza yanmayacağız, birlik olacağız ve mücadele ederek kazanacağız..” dendi.

Anma Grup La Liberta’nın türküleri ve ezgileriyle devam etti. Verilen yemeğin ardından anma etkinliği sonlandırılarak, emeği geçen herkese teşekkür edildi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü