Anasayfa Dünya Stuttgart’ta Ortadoğu’daki gelişmeler değerlendirildi

Stuttgart’ta Ortadoğu’daki gelişmeler değerlendirildi

Pazartesi, 05 Aralık 2016 15:16
Yazdır PDF

15356875 3415686507143 547280437 nStuttgart: Stuttgart Tohum Kültür Derneği tarafından 4 Aralık Pazar günü “Ortadoğu’daki gelişmeler üzerine değerlendirmeler’’ üzerine panel gerçekleştirildi. Panele araştırmacı-yazar Yusuf Köse ve Partizan temsilcisi katıldı.

Aliboğazı‘nda şehit düşen halk savaşçıları şahsında tüm dünya devrim ve komünizm şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşu ile başlayan panelde sözü ilk olarak panelistlerden Yusuf Köse aldı. Köse konuşmasında “Emperyalistler bölge halklarını birbirine kırdırarak, sınıf savaşını erteleyerek etnik kimlikleri öne çıkararak savaştırmaya başladılar. Emperyalist burjuvazi insanları en alt kimliklerine kadar böldü. ABD ve AB Ukrayna’da yaşadıkları kayıpları Ortadoğu’da yaşamak istemeselerde kapitalizmin krizleri ile emperyalistler arası çelişkilerde yoğunlaştı. Kâr noktasında ciddi gerilemeler yaşayan emperyalistler savaş tehlikesininde her an patlak verebileceği gerçekliğini sunuyor bizlere“ sözlerine yer verdi.

Partizan Temsilcisi ise emperyalist saflarda çıkara dayalı dostluklara değindiği konuşmasında “Ülkemizde kendisini Osmanlı‘nın temsilcisi olarak görenler batıya meydan okuduklarını öne sürse de bu, gerçeği yansıtmamaktadır. OHAL, canlı bombalar, Osmanlı Ocakları adı altından çeteleri ile kelle avcıları sokaklarda Alevi, Kürt ve devrimcilere karşı yapılanmalar geliştirmektedir. Burada devrimci hareketlerin dağınıklığı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Karşı devrim görevini yapıyor ve bizler de üzerimize düşeni yapmalı sınırlarımızı zorlamalıyız’’ ifadelerini kullandı. Son olarak „Üzerimize düşen örgütlenmek ve tüm saldırılara karşı direnişi büyütmektir“ diyen Partizan Temsilcisi’nin ardından soru-cevap bölümüne geçildi.