Anasayfa Dünya ADHK 19 Aralık’ın yıldönümünde ATİK’li tutsaklarla dayanışmaya çağırdı

ADHK 19 Aralık’ın yıldönümünde ATİK’li tutsaklarla dayanışmaya çağırdı

Salı, 06 Aralık 2016 09:58
Yazdır PDF

adhkden atik icin aciklamaH. Merkezi: ADHK “19 Aralık katliamını unutmadık, unutturmayacağız! ATİK aktivistlerine ve tüm politik tutsaklara özgürlük” diyerek bir açıklama gerçekleştirdi ve bu 19 Aralık’ı ATİK’li tutsakların Münih’teki mahkemelerine katılarak siper yoldaşlığı içerisinde karşılayacaklarını duyurdu.

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) yaklaşan 19 Aralık Hapishaneler Direnişi ve Katliamları’nın yıldönümüne ilişkin açıklama yaparak “19 Aralık katliamı ve buna karşı gösterilen görkemli direnişin yeni bir yıl dönümünün yaklaştığı bugünlerde, dün Türkiye-Kuzey Kürdistan hapishanelerinde birlikte omuz omuza direndiğimiz ATİK’li 10 devrimcinin 19 Aralık 2016 tarihininde Münih’te yapılacak olan mahkemelerine katılarak, onlarla geçmişte ördüğümüz siper yoldaşlığını, yeniden örmek ve güncellemek üzere karşılamaya hazırlanıyoruz” dedi.

 

“Her hapishane, direnişin teslim olmayan birer onur siperi”

19 Aralık 2000’de 28 hapishaneye eşzamanlı gerçekleştirilen operasyon sonucu 30 devrimci tutsağın kalleşçe katledildiğini ve buna ‘Hayata Dönüş’ adının verildiğini hatırlatan ADHK “Bundan kastettikleri, teslim almak, yola getirmek ve biat ettirmekti. Ama başaramadılar. Her hapishane, direnişin teslim olmayan birer onur siperi haline geldi” dedi.

Faşist Türk devletine ‘F Tipi’ aklı ve silahı ihraç ederek, devrimcilerin teslim alınması stratejisini sunan batılı emperyalist efendiler, uşaklarının her türlü zulmüne boyun eğmeyerek, bu stratejiyi boşa çıkartan devrimcileri bu kez de emperyalist-kapitalist Alman devletinin mahkemelerinde tam 3 yıldır sınamaya çalışıyorlar” diyen ADHK, ATİK’li tutsakların Alman emperyalizminin adaletsizliğiyle cezalandırıldığını belirtti.

 

“ATİK’li devrimcilerle dayanışma güncel bir görev”

Yargılanması gerekenler faşizme, emperyalizme ve dünya gericiliğine karşı direnen devrimciler değil, dünya haklarını savaşlarla katliamlardan geçiren, sürgün yollarında toplu katliamların yaşandığı göçmen trajedilerinden sorumlu olan, eli kanlı tekelci diktatörlükler ve emperyalizmin insanlık tarihine yazılan suçlarıdır” diyen ADHK açıklamasının devamında şunları söyledi:

19 Aralık 2000 tarihinde emperyalizm destekli, Faşist Türk Devleti egemenleri eliyle gerçekleştirilen katliama karşı öfkemizi kuşanıyor, bu sürecin direniş saflarında alnının akıyla sınavını vermiş ATİK’li devrimcilerle dayanışmayı güncel bir görev olarak önümüze koyuyoruz. Bu temelde, tüm duyarlı kişi ve kurumların da bu görevle karşı karşıya olduklarını hatırlatıyoruz.

Miting, Münih’te 19 Aralık Pazartesi günü, saat 11.00’de gerçekleşecek. (Açık adres: Oberlandesgericht Nymphenburger Strasse 16 80335 München)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü