Anasayfa Dünya Brezilya’nın 15 kentinde eşitsizliği tırmandıran yasaya karşı binler sokakta

Brezilya’nın 15 kentinde eşitsizliği tırmandıran yasaya karşı binler sokakta

Perşembe, 15 Aralık 2016 12:14
Yazdır PDF

brezilyanin 15 kentinde eylemH. Merkezi: Brezilya’da senatonun 13 Aralık Salı günü tartışmalı kemer sıkma planını onaylamasının ardından binler 15 şehirde sokağa çıktı ve kamu harcamalarının gelecek 20 yıl boyunca kısıtlanmasına yönelik neo-liberal saldırı planını protesto etti.

En büyük gösteriler başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Salvador ve Porto Alegre’de gerçekleşti. Polis göstericilere saldırdı, onlarca eylemci tutuklandı.

 

“Yasa fakirleri vuracak, eşitsizliği tırmandıracak”

Senato PEC 55 olarak bilinen tasarıyı Salı günü 53’e 16 oyla geçirdi, Perşembe günü de yasalaşması bekleniyor. Söz konusu yasa önümüzdeki 20 yıl boyunca kamu harcamalarının enflasyondan etkilenmeden dondurulmasını içeriyor.

BM Yoksulluk ve İnsan Hakları Özel Raportörü Philip Alston, yasanın en çok fakirleri vuracağını, eşitsizliği tırmandıracağını, gelecek 20 yıl boyunca sonraki hükümetlerin de elini bağlayacağını vurguluyor. Planı eleştirenler yasanın en basit anlamıyla insan haklarını ihlal ettiğini ifade ediyor. Neoliberal kıyım planı, sağlık ve eğitimdeki kamu harcamalarını kısıtlayarak, düşük gelirli yurttaşların sağlık ve eğitim hakkının gasp edilmesine yol açacak.

 

“Yasaya karşı direniş sürecek”

Halk hareketleri yasaya karşı direnişin süreceğini duyurdu. Darbe hükümetinin başkanı Temer, Ağustos’ta iktidara geldiğinden beri sosyal programlarda kesintilere gitmiş, özelleştirmelere hız vermiş ve tartışmalı emeklilik reform planını dayatmıştı.

Darbe hükümetinin kemer sıkma politikaları her ne kadar halkın %60’ı tarafından reddedilse de Temer devrik başkan Rousseff’in görev süresi boyunca yani 2018 sonuna kadar iktidarda kalacak.

 

Haber: isyandan.org