Anasayfa Dünya FARC’ın 5 komutanı silahsızlanmayı reddediyor

FARC’ın 5 komutanı silahsızlanmayı reddediyor

Perşembe, 15 Aralık 2016 12:20
Yazdır PDF

farcin bes komutani silahsizlanmayi reddediyorH. Merkezi: Kolombiya Silahlı Devrimci Kuvvetleri (FARC), biri üst düzey, dördü orta düzey olmak üzere beş komutan ve onlara bağlı birliklerin silahsızlanmayı ve tasfiyeyi reddederek örgütten ayrıldıklarını kamuoyuna açıkladı.

FARC’ın yasadışı komutanlarından olup Merkez Komutanlığı üyesi ve FARC’ın Birinci Cephe Komutanı Gentil Duarte barış sürecinin bir parçası olmayacağını açıklayarak örgütten ayrıldı. FARC’ın en iyi bilinen komutanlarından 43. Cephe Komutanı olan “John 40″ da silahsızlanmayı reddetti. Her iki cephe de FARC bayrağı altında operasyonlarına devam etmektedirler. Diğer üç orta düzeydeki komutanlar “Euclides Mora”, “Giovanny Chuspas” ve “Julian Chollo” ise kamuoyunda daha az tanınmaktadırlar.

 

Silah bırakmayana “ahmak” ve “uyuşturucudan vazgeçmeme” suçlaması

FARC 31 Aralık tarihine kadar bütün birliklerini silahsızlanma ve tasfiye kamplarına toplamaktadır. 180 gün içinde silahsızlanan, tasfiye olan ve yeniden entegrasyon sürecine dahil olan gerillalar affedilecek ve sivil topluma entegrasyon için destek alacak. Savaş suçu işlemekle suçlanan gerillalar ve isyancı liderler insan haklarını ihlal eden asker ve sivillerle aynı geçiş süreci mahkemelerine çıkacaklar.

FARC “ülkenin barış süreci ile birlikte gericilikle tarihsel bir mücadele dönemine girdiği bu süreçte ahmakça davrananların örgütten ayrıldığını” söylerken devlet kaynakları bilindik “uyuşturucu trafiğinin yönetimini kaybetmek istemeyenlerin” söylemine başvurmuştur.

Ayrılanların ayrılma gerekçeleri henüz basında yer almamıştır. Sadece mevcut barış sürecinin bir parçası olmayı kabul etmedikleri açıklamaları basında yer bulmuştur.

 

Haber: isyandan.org