Anasayfa Dünya Mulhouse’ta Ortadoğu ve güncel gelişmeler konulu panel gerçekleşrildi

Mulhouse’ta Ortadoğu ve güncel gelişmeler konulu panel gerçekleşrildi

Pazar, 18 Aralık 2016 12:40
Yazdır PDF

IMG 20161217 WA0003Fransa: Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda artan saldırılarla birlikte esasta Ortadoğu’da olmak üzere son siyasal ve güncel olayların tartışılıp konuşulduğu Fransa Mulhouse Alevi Kültür Merkezinde bir panel gerçekleştirildi.

17 Aralık tarihinde Sınıf Teorisi, HDK/Avrupa, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Partizan tarafından ortak düzenlenen Panel 15.30 da başladı.

Panel açılış konuşmasının ardından Aliboğazı’nda ölümsüzleşen 8 Halk Savaşçısı ve DHKC gerillası Oğuz Meşe şahsında devrim ve demokrasi yolunda ölümsüzleşenler adına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Partizan temsilcisinin konuşması ile devam etti.

 

“Mücadeleyi ve direnişi hiçbir güç bastıramayacaktır”

 “Ortadoğu’daki çeliksiler devam ediyor. Filistin birincisi iken ikincisi ise Kürt sorunudur. Irak’ta Kürt burjuvazisi Kürtlere özgürlük vermemiştir. Rojava’daki devrimle birlikte emperyalist devletlerin Suriye’deki Kürtleri, demokratik Suriye güçlerini ve YPG’yi muhatap alması oranın mücadelesi sonucu sağlanmıştır. Bu mücadeleyi ve direnişi hiçbir güç bastıramayacaktır” diyerek sözlerini tamamlayan Partizan temsilcisinin ardından Sınıf Teorisi söz aldı.

IMG 20161217 WA0004Sınıf Teorisi temsilci ise sunumunda “Durum karamsar değil, tanka topa rağmen gelecek acısından hakikat ışıkları vardır. Rojava çok önemli bir atilimdir” sözleri ile ortak mücadele vurgusu yaparak sözlerini tamamladı.

Ardından HDK/A temsilcisi “Suriye demokratik güçleri emperyalizmin bayrağı altında savaşıyor gibi bir eleştiri, gerçeği görmemektir. Bunu şiddetle ret ediyorum. Emperyalist güçler İŞİD’e karsı Rakka’ya doğru yürüyüşü teklif ettiğinde, teklifi ret edip önce Minbîc’e yürüdü. Daha sonra Rakka’ya yöneldi. Burada da anlaşılacağı gibi bağımsız bir politika yürüttü” diyerek Rojava’daki direnisin daha çok sahiplenilmesi gerektiği vurgusu ile sözlerini tamamladı.

En son olarak AABK temsilcisinin de kurt hareketi ve devrimci demokrat kurumlarla birlikte ortak mücadele etmenin önemi üzerine özel vurgu yapması ile panelin ikinci bölümüne geçildi.

İkinci bolümde soru cevap kısmı ile devam etti. Ciddi tartışmaların olduğu ve kitlenin beğenisi ile devam eden ikinci bolumun ardından panel yeni etkinliklerde buluşma çağrısı ile sonlandırıldı

 

 

IMG 20161217 WA0005


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü