Anasayfa Dünya Stuttgart’ta Aliboğazı şehitleri anıldı

Stuttgart’ta Aliboğazı şehitleri anıldı

Pazartesi, 19 Aralık 2016 12:36
Yazdır PDF

1Stuttgart: Stuttgart Partizan’ın çağrısı ile Aliboğazı şehitleri 18 Aralık Pazar günü anıldı. Anmada, TKP/ML bildirisinde “Devrettikleri bayrak taşınacak, çağrısını yaptıkları savaş yükseltilecek, mevzileri boş, sloganları yarım kalmayacak, hesap sorulacaktır!’’ denildi.

Anma şehit düşen 8 halk savaşçısı şahsında tüm dünya devrim ve komünizm mücadelesinde yitirilenler için gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından okunan TKP/ML bildirisinde “Devrettikleri bayrak taşınacak, çağrısını yaptıkları savaş yükseltilecek, mevzileri boş, sloganları yarım kalmayacak, hesap sorulacaktır!’’ denildi.

Gösterilen sinevizyonda açıklanan 5 halk savaşçısının görüntüleri yer alırken Rojava’da Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun Aliboğazı şehitleri için gerçekleştirdikleri anmadan da görüntüler yer buldu. Sinevizyonun ardından Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin bildirisi okunarak “Şehitlerimizin hesabını sormak ve halk savaşını büyütmek için sokaklarda, fabrikalarda, okullarda ve dağlarda direnişi büyütmek boynumuzun borcudur! Analarımızın gözyaşlarına ant olsun ki yoldaşların ideallerini yaşatacağız!’’ denildi. Marş ve kavga türküleri ile sahne alan koro söylediği coşkulu ezgiler ile anmada yerini aldı.

Ardından anmada bulunan şehit yakınları söz aldı. Şehit düşen halk savaşçısı Murat Mut’un amcası “Şehitlerin hepsi benim için birer Murat’tır. Murat burjuvazi içerisinde askere gitmeyi red ederek halkın savaşçısı olmayı seçmişti. Aliboğazı’nda bir haftadan fazla süren bir direniş sergiledi halk savaşçıları. Hepimiz de Aliboğazı’na girmenin devletin harcı olmadığını gördük. Artık tren gardan kalkmış. Geriye dönüş yok. Burjuvazi ne kadar katmerleşirse katmerleşsin artık anca yenilgi elde edebilir’’ dedi. Alican Bulut’un dayısı ise tüm devrim şehitlerini saygıyla andığını belirtirken Alican’ın yönünü halk saflarına çevirmesini selamladığını vurguladı.

Kurum temsilcilerine söz verildiğinde ise MLKP, TİKB ve MLPD adına konuşmalar yapıldı. Kapanış konuşmasında ise bugün mücadele alanlarında sesin daha yükseltilmesi gerektiği vurgulanırken “Halk savaşçıları mücadele azmimizdir!’’ denildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü