Anasayfa Dünya ATİK: “Umudu ve mücadeleyi büyütmek için yeni bir yıla merhaba!”

ATİK: “Umudu ve mücadeleyi büyütmek için yeni bir yıla merhaba!”

Pazar, 01 Ocak 2017 19:13
Yazdır PDF

atikten yeni yil aciklamasiH. Merkezi: Yeni yıla girerken 30 Aralık günü yazılı bir açıklama yapan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) “…sistemin saldırılarına karşı atılan en küçük bir adımın dahi değerli olduğunun bilinciyle hapishanelerden fabrikalara, mücadelenin tüm alanlarında bulunan yoldaşlarımızın, işçi ve emekçiler ile dünya ezilen halklarının yeni yılını kutluyoruz” dedi.

“Yaşanan işgal ve katliamlar karşısında direnişi büyütme, yılgınlığa ve korkaklığa karşı cüreti ve cesareti kuşanma, sömürü ve hak gaspları karşısında örgütlülüğü ve mücadeleyi geliştirme temennisiyle 2017 yılının işçiler, emekçiler ve dünya ezilen halkları açısından umut dolu bir yıl olmasını diliyoruz” denilerek başlayan açıklama şöyle devam ediyor; “Yeni bir yıla merhaba dediğimiz bugünlerde karşımızda duran tablo elbette içaçıcı değildir. Buna rağmen umutsuz olmak, örgütsüz kalmak için bir nedenimiz olmamalıdır. Sınıf mücadelesinin seyri açısından tüm bu yaşananları tarihin olağan akışı olarak bilince çıkarmak ve insanlığın kurtuluşunun ancak ve ancak örgütlü bir mücadele ile sağlanacağını bilinçlerimizde sürekli dinç tutmak zorundayız.”

 

“Sisteme karşı panzehirimiz vardır”

“Mücadelemizin zor ve yolumuzun meşakkatli olduğunu ödenen bedellerden, kayıp verdiklerimizden ve tutsak düşenlerimizden biliyoruz. Tarihten bilinir ki, yaşanan tüm acılar daha büyük mücadele ve kazanımlara vesile olmuştur. Ezilen kesimlerin kayıpları ve acıları kadar direnişleri ile elde ettikleri kazanımları mevcuttur. Emperyalist kapitalist sistem esasta karamsarlıktan ve örgütsüzlükten besleniyorsa eğer tam da bu noktada umudumuzu büyütmek ve her anımızı ve her alanı örgütlemekle sisteme karşı önemli bir mevzi kazanacağımız bilinmelidir. Sisteme karşı panzehirimizin olduğu insanlık tarihinde birçok defalar kanıtlanmıştır.”

 

“Tüm baskılara rağmen kazananlar egemenler olacaktır”

Açıklamada son olarak ATİK operasyonuna değinilerek “Alman devletinin Avrupa çapında yürüttüğü operasyonları kapsamında 15 Nisan 2015 tarihinden bu yana tutsak bulunan Müslüm Elma, Haydar Bern, Banu Büyükavcı, Seyit Ali Uğur, Musa Demir, Mehmet Yeşilçalı, Erhan Aktürk, Sinan Aydın, Deniz Pektaş ve Sami Solmaz yoldaşlarımız başta olmak üzere tüm politik tutsakların yeni yılını kutluyoruz; gösterdikleri onurlu duruş ezilenler cephesine umut taşımakta, gücümüze güç katmaktadır.

2017 yılına merhaba dediğimiz bugünlerde, özgür bir gelecek uğruna yürütülen mücadele daha zorlu geçecektir. Saldırılar kapsamlı, sonuçları ağır olabilir ki bunu şimdiden yaşıyoruz. Ancak umutlu olmak için sebeplerimiz var. Saldırılara karşı örgütlü mücadelemizi geliştirmekle umutları yeşerteceğimizi ve büyüteceğimizi görüyoruz. Tüm baskılara rağmen kazananlar ezilenler olacaktır” denildi.