Anasayfa Dünya Kudüs eyleminin FHKC tarafından yapıldığı iddia ediliyor

Kudüs eyleminin FHKC tarafından yapıldığı iddia ediliyor

Pazartesi, 09 Ocak 2017 12:34
Yazdır PDF

1026678157H.Merkezi: Dün (8 Ocak Pazar) Doğu Kudüs’ün güneyindeki Armon HaNatziv’de askerlerin beklediği bir otobüs durağında bulunan İsrail askerlerinin üzerine kamyon sürülmüş, eylemde 4 asker öldürülürken 8'i ağır 15 asker de yaralanmıştı.

Çeşitli haber kaynakları tarafından FHKC (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) üyesi olduğu iddia edilen Fadi Nail el-Kanber olay yerinde vurularak yaşamını yitirdi. Tüm Filistin halkı tarafından coşkuyla karşılanan eylem sonrası çeşitli gruplar destek açıklamasında bulundu.

 

FHKC: “Bu eylem işgal gücüne karşı tepki olarak gerçekleşmiştir”

Kanber’in resminin bulunduğu FHKC imzalı afişleri sosyal medyada paylaşılırken öte yandan FHKC yazılı açıklama yaparak “Halkımızı Kudüs eyleminden dolayı tebrik ediyoruz” dedi. FHKC saldırıyı bizzat üstlenen bir açıklama yapmadı ancak “Bu eylem işgal gücünün ve Yahudi yerleşimcilerinin topraklarımızda ve mukaddesatımıza yönelik izlediği çirkin eylemlere tepki olarak gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ise eylemi kutlayarak  “İsrail’in işgal politikasına karşı yapılmış kahramanca bir direniş hareketiydi” dedi.

 

Eylem Gazze’de lokma dağıtılarak kutlandı

Kanber'in eyleminin ardından Filistinliler Gazze’de tatlı dağıttı. Gazzeli gençlerden ve iş yeri sahiplerinden birçoğu eylemin ardından yayalara, yolculara ve şoförlere tatlı dağıtarak sevinçlerini paylaştı.

 

Kanber’in ailesi gözaltında

Eylem sonrası İsrail kolluk kuvvetleri 5’i Kanber’in ailesinden olmak üzere 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Netanyahu ise saldırının hemen ardından basına verdiği demeçte “Saldırganın kimliğini ve yaşadığı yeri belirledik. Tüm göstergeler IŞİD’e işaret ediyor.  Filistin’de yaşadığı ‘Cebel Mukeber’ bölgesini de kordon altına aldık. Başka aksiyonlar da alıyoruz” demişti.