Anasayfa Dünya Hindistan’da polis 16 kadına tecavüz etti!

Hindistan’da polis 16 kadına tecavüz etti!

Salı, 10 Ocak 2017 12:03
Yazdır PDF

Hindistanda polis 16 kadına tecavüz ettiH. Merkezi: Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Çhattisgarh eyaletinde gerçekleştirilen polisin baskınlarında 16 kadına tecavüz edildiğini bildirildi. İnsan Hakları Komisyonu polislerin cezasız bırakılmamasını istedi.

Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, polisin “terörle mücadele operasyonu” kapsamında 16 kadını döverek tecavüz ettiğini açıkladı. Komisyon, saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi. Ayrıca yaşanan 20 benzer olayın da incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Polisin hedefindeki kesim: “Yerlerinden zorla göç ettirilen yerliler”

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada, 2015’te de bir polis operasyonunda en az 40 kadının polislerin tecavüzüne uğradığını, saldırıya uğrayanlardan birinin 14 yaşında bir kız çocuğu olduğunu belirtti. Polisin köylülerin mal varlıklarına zarar verip, çaldıklarını da belirten Komisyon, zarar görenlerin çoğunun aşırı sanayileşme ve ham madde depolarının kapatılması ile yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalan yerliler olduğuna dikkat çekti.

 

Kadınların Batılı kıyafetleri tacize uğramaya sebep gösterildi!

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de de yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, “cinsel taciz, kadınları isteği dışında alıkoyma, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı’nın “kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle” tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Komisyon son olarak, Hindistan’da sıkça yaşanan tecavüz olayları nedeniyle yaşanan olayların önüne geçilmesini ve faillerin cezalandırılması için protestoların arttığını belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü