Anasayfa Dünya Meksika'da halk sokaklarda!

Meksika'da halk sokaklarda!

Perşembe, 12 Ocak 2017 11:27
Yazdır PDF

Meksika da halk sokaklardaH. Merkezi: Meksika'da yeni yılda benzin ve mazot fiyatlarına zam yapılması nedeniyle sokaklara dökülen halk sokakları terk etmiyor, polisle çatışmaya devam ediyor.

Meksika'da benzin ve mazot fiyatlarının yılbaşından itibaren yüzde 20 artırılmasına karşı ülke genelinde "Gasolinazo" olarak ifade edilen protesto eylemleri 1 haftayı aşkın süredir yapılıyor.

Ülkenin 32 eyaletinin 29'unda eylemler düzenlenirken eylemler esnasında halk yüzlerce petrol ofisini işgal etti.

Kent merkezlerinde on binlerce kişinin katıldığı protestolar devam ederken, eylemlere yapılan polis ve asker saldırısın da can kayıpları yaşandı. Yüzlerce kişinin yaralandığı saldırılar esnasında 6 kişi kolluk kuvvetleri tarafından katledildi. Polis ve asker güçleri 1500'den fazla kişiyi de gözaltına aldı.

Petrol ve mazot fiyatların yüzde 20 artması, elektrik, doğalgaz ve ulaşım fiyatlarında da fiyat artışına neden oldu. Hükümet yolsuzluklarının artması, enflasyonun yükselmesi ve Peso'nun giderek değer kaybetmesi halkın öfkesini artırıyor. Lüks yaşam tarzına karşı tepkilerin giderek arttığı ülkede, hükümeti istifaya çağıran "Gasolinazo" protestoları büyük yankı buldu. Meksika'da emekçilerin yaşam koşulların daha da zorlaşması, ülke genelinde büyük bir isyana yol açması bekleniyor.

Başta, Bu Topraklar Hepimizin (El Campo Es De Todos) hareketi olmak üzere çok sayıda kitle örgütü, hükümetin zamlar konusunda geri adım atmadığı sürece sokakları terk etmeyeceklerini açıkladı. Ülke genelinde 30 Ocak günü genel grev yapılması çağrısı yapıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü