Anasayfa Dünya Filipinler’de gerillalar ateşkesi sonlandırıyor!

Filipinler’de gerillalar ateşkesi sonlandırıyor!

Cumartesi, 04 Şubat 2017 13:06
Yazdır PDF

Filipinlerde gerillalar ateşkesi sonlandırıyorH. Merkezi: Filipinler’de komünist gerillalar, hükümetin yapılan anlaşma kapsamında siyasi tutsakları serbest bırakmaması ve gerilla bölgelerini ihlal etmesi üzerine ateşkesi sona erdireceğini duyurdu.

Filipinler Komünist Partisi (CPP) ve silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu (NPA), hükümetle varılan anlaşma kapsamında 400 siyasi tutsağın serbest bırakılmaması üzerine, Ağustos ayında ilan ettikleri ateşkesin 10 Şubat’ta sona ereceğini açıkladı.

CPP’nın açıklamasında ordunun gerilla bölgelerini de ihlal ettiği de belirtildi.

Devlet Başkanlığı Barış Süreci Danışmanlığı Ofisi Sözcüsü Jesus Dureza, açıklanan karardan üzüntü duyduklarını belirtirken, 400 siyasi tutsağın bırakılmasına ilişkin yükümlülüğün neden yerine getirilmediğine ilişkin bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ise ateşkes anlaşmasının bozulmasının ardındanyaptığı açıklamada, “Bu andan sonra barış falan olmayacak. Askerlerimden kamplarına dönüp savaş için silahlarını temizlemelerini rica ediyorum. Savaşa hazırlansınlar” ifadeleri ile saldırgan bir tutum takındı.

Komünist gerillalar, 19 Ağustos'ta hapishanedeki bazı üyelerinin hükümetle yeniden başlayan barış görüşmelerine katılmak üzere salıverilmesinin ardından tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Filipinler hükümetiyle komünistler arasında 26 Ağustos’ta Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan barış görüşmesinde, iki taraf süresiz ateşkes konusunda anlaşmıştı.

Hükümetin anlaşmaya uymaması üzerine CPP, 10 Şubat’ta ateşkesi sonlandıracağını belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü