Anasayfa Dünya Romanya’da yolsuzluk yasa tasarısı istifa getirdi!

Romanya’da yolsuzluk yasa tasarısı istifa getirdi!

Cuma, 10 Şubat 2017 10:39
Yazdır PDF

20170122-2-21439473-18217418-webNH-1Q2RQ3Eicp2YNuVkHQAH. Merkezi: Romanya’da yolsuzluk yasa tasarısının geri çekilmesine karşı protestolar sürüyorken yeni bir istifa geldi. Adalet Bakanı Florin Iordache istifa etti.

Romanya’da protestolara neden olan, bazı dosyalara ilişkin yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmayı suç olmaktan çıkaran yolsuzluk yasa tasarısına karşı Romanya’da protestolar sürüyorken, devam eden eylemler nedeniyle Adalet Bakanı Florin Iordache’ın perşembe günü görevinden istifa ettiği duyurdu. Adalet Bakan istifa kararını Bükreş’te verdiği basın toplantısında açıkladı.

Adalet Bakanın, Başbakan Sorin Grindeanu’nun ve günlerdir devam eden ve on binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerinin baskısı üzerine bu kararı aldığı belirtiliyor. Geçen hafta da bir istifa gündeme gelmişti. Ancak Ticaret Bakanı lorin Jianu, hükümeti protesto etmek amacıyla istifa ettiğini açıklamıştı.

Günlerdir ülkede on binlerce kişinin düzenlediği protesto gösterileri nedeniyle hükümet yolsuzluğa bulaşan siyasetçilerin yargılanmasını zorlaştıran kararnameden vazgeçti. Ancak ülkede protesto gösterileri dinmedi. Muhalefet, hükümetin düşürülmesi için gensoru vermiş ancak önergeye destek yeterli olmadığı için hükümet iktidarda kalmayı başarmıştı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü