Anasayfa Dünya Paris’te tecavüze karşı eylemler devam ediyor

Paris’te tecavüze karşı eylemler devam ediyor

Pazar, 12 Şubat 2017 17:34
Yazdır PDF

1027154145H. Merkezi: Fransa'da 22 yaşında göçmen bir gencin 4 polisin tecavüzüne uğramasının ardından, polis şiddetine karşı başlatılan eylemler devam ediyor. Bobigny semtinde yüzlerce genç ile polis arasında sabaha kadar çatışmalar yaşandı.

2 Şubat günü Aulnay-sous-Bois banliyösüne 22 yaşındaki siyahi genç Theo kimlik kontrolü sırasında 4 polisin tecavüzüne maruz kalmıştı. Bobigny mahkemesi önünde bir araya gelen 2 bin kişi polis şiddetine karşı yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında, “Polis tecavüz ediyor”, “Theo'ya adalet” ve “Polis masumları öldürüyor” yazılı dövizler taşındı.

Yürüyüşün ardından sabah saatlerine kadar gençler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Gençler “Adalet yoksa barış da yok”, “Tacizci polis” sloganları attı, barikatlar kurup polislere molotof ve taşlar ile yanıt verdi.

Aulnay-sous-Bois semtinde polis ile gençler arasında çatışmalar yaşandı ve en az 24 gencin gözaltına alındığı belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 22 yaşındaki Theo’yu tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiği bildirildi. Hollande, olayın sorumlularının cezalandırılacağını söyleyerek eylemlerin sonlandırılması istedi.

 

Eylemler devam edecek

Fransa’nın emekçi semtlerinde göçmen gençlerine karşı polis şiddeti yine toplumda tartışma konusu oldu. Bir haftayı aşkın bir süredir protesto eylemlerini sürdüren göçmen gençler, eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Göçmen gençler, Toulouse kentinde 250 kişinin katıldığı bir eylem gerçekleşmiş, eylemde, “Biz polisin av hayvanı değiliz. Mahallelerimiz atış poligonu değil” yazılı pankart açmıştı. Saine-Saint-Denis banliyösünde yapılan eylemlerde, 33 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Theo’nun tedavisi devam ediyor

Tecavüze maruz kalan 22 yaşındaki Theo’nun hastanede tedavisi devam ediyor. Dört polisten biri hakkında tecavüz suçlamasıyla iddianame hazırlanırken, diğer üçü ise şiddet uygulamakla suçlandı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü