Anasayfa Dünya Hamburg Partizan’dan “HAYIR” paneli

Hamburg Partizan’dan “HAYIR” paneli

Pazartesi, 20 Şubat 2017 09:43
Yazdır PDF

foto panleHamburg: Partizan’ın “Diz çöktürme ve teslim almaya karşı güçlü bir çıkış için HAYIR” şiarı ile düzenlenen panel saat 15’te Hamburg ATİF dernek lokalinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Partizan temsilcisi ile Naw-Dem temsilcisi katıldı.

İki bölümden oluşan panelin ilk bölümde sunum yapılırken, ikinci bölümde ise gelen sorular ve düşüncelerle temsilcilerin cevaplarına geçildi.

ilk olarak Partizan temsilcisi sunumu yaptı.Yaptığı değerlendirmelerde öne çıkan bölümler, mevcut süreci referandum tavrını belirlerken, değinilmesi gereken noktaların Devrimci Marksist teoriden yola çıkarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ikinci nokta olarak da son süreçte yaşanan gelişmeleri somut koşulların somut tahlili ile değerlendirilerek bu süreçteki taktiksel tavrı referandum tavrını ortaya konulmasını dile getirdi. Marksist devrimci teoriden açıklamalarını tarihsel süreçleri de ekleyerek ustaların tarihsel süreçteki tutumları ile değerlendirdi. Sovyet'lerde Ekim Devrimi ve Duma meclisini örnekler vererek mevcut durumu analiz etti. Buna Duma meclisindeki Sosyal demokrat Mv. sürgün edildiği dönemlerde Lenin ‘in “yinede ısrarla bu alanı da kullanacağız” dediğini dile getirdi. Lenin ‘‘Sovyet’lerde milyonlarca işçi emekçinin gözleri papazlarca bağlanmıştır" sözünü Türkiye’de benzeri bir durumla örneklendirdi. Türkiye ve T.Kürdistan’ında milyonlarca emekçi kitlenin gerici ırkçı ve dincilerce gözlerinin bağlandığını bu durumda devrimci tavrın kitlelere ulaşmak için bu aracı kullanmak gerektiğini dile getirdi.

T.Kürdistan’ındaki mücadele ve sürece değinen Partizan temsilcisi “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı” noktasında “UKTH kabul ediyorum demenin yetersiz olduğunu ve bu hakkı kabul etmekle beraber kitlelere giderek olayın çelişkilerin içinde bu soruna politikamızı sunmak zorundayız” diyerek sözlerini bitirdi.

Nav-Dem temsilcisi yaptığı konuşmada Roma İmparatorluğu dönemi din argümanının yükselişini despotik anlayışı vurgu yaptı.”Cumhurbaşkanlığı sistemi” adının Başkanlığa gidilirken oluşan başkanlık karşıtlığına karşı sadece bir isim değişikliği olup özü itibarı ile aynı olduğuna değindi. T.Kürdistan’ında ‘99 ile ‘15 arası elde edilen kazanımların son iki yıldaki faşizan bir savaş dayatması ile yıkıldığını ama bu kazanımları tekrarlayacak sadece demokratik alanda bir güçleri olmadığını ayrıca öz savunma güçleri ve gerillaları oldukları için ileride yine elde edileceğini düşündüğünü vurguladı.

İkinci bölümde ise gelen sorular ve görüşler alındı. Gelen sorulara ilişkin de temsilcilere söz hakkı verildi. Kitlesel katılımın olduğu etkinlik heyecanlı tartışmalarla bitirildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü