Anasayfa Dünya “Tutuşan bedenler, yanan yürekler Newroz ateşini harlamaya devam ediyor!”

“Tutuşan bedenler, yanan yürekler Newroz ateşini harlamaya devam ediyor!”

Perşembe, 16 Mart 2017 12:34
Yazdır PDF

atif logoH. Merkezi: Newroz öncesi bir açıklama yapan Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) “Newroz’la birlikte özellikle Kürt halkıyla olan dayanışmamızı daha da büyüterek, ortak mücadele alanlarında birlikte olmalıyız” dedi. Açıklama şu şekilde:

 

Tutuşan bedenler, yanan yürekler Newroz ateşini harlamaya devam ediyor!

Kawa’nın yaktığı ateş günümüz karanlığının aydınlatılmasında, önümüzü görmemizde meşale olmaya devam etmektedir. Belki bugün mitolojide anlatılan Kawa’nın “kahramanlık hikayesi” değil ama günümüz Kawalarının devrimci duruşlarında, kavgalarında, baş eğmezliklerinde görüyoruz bu ateşi. Ateş toplarıyla, tanklarıyla, savaş uçaklarıyla yaktıkları bir coğrafyada yok etmeye çalıştıkları bir tarihin, bir kültürün gerçek sahiplerinin günümüzün zalim Dehaklarına karşı can bedeli verdikleri kavgalarında görüyoruz. Aylarca bir coğrafyada yürüttükleri diz çöktürme, ezme ve teslim alma politikalarına karşı Mehmet Tunç’un Cizre’de haykırdığı sözleri “Bizimle gurur duyun! Faşizm karşısında diz çökmeyeceğiz! Teslim olmayacağız!” diyerek yoldaşlarıyla birlikte ölümsüzleşerek, yanan bedenleriyle Newroz ateşini harlayıp yüreklerimizi ısıttılar. Karanlıkta tıpkı katledilen ve direnen diğerleri gibi önümüzü görmemize vesile oldular. 

Dersim’de 23 Kasım 2016’da sürdürülen ablukaya karşı günlerce direnerek, düşman güçlerini Aliboğazı’na sokmayıp kahramanlık destanı yaratan, kızıl karanfillerin, yiğit Partizanların yanmış bedenleri, kavga yüreğimizle birlikte ruhlarımızı da ısıtmıştır. Zulmün karşısında “ne yapmalı değil, nasıl durulmalıdır” kararlılığıyla bizlere tarihi dersler sunmuşlardır. Yine bu coğrafyada kanlarının kızıllıklarıyla bu toprakları sulayan nice kahramanların kavgalarının büyüklüğü bu ateşi harlamaya devam etmektedir. Tüm bu tarihi dersler karşısında, bizlerin omuzlarındaki tarihi sorumlulukları, görevleri anlamak, algılamak yakılan bu devrimci ateşin, can bedeli yürütülen bu kavganın büyütülmesiyle bir anlam kazanacaktır. Bunun tek yöntemi ve öğretisi ancak güneşin sofrasında ortak oturanların bizlere bıraktıkları devrimci mirasları doğru okumakla ve kavgayı büyütmekle mümkün olacaktır.

Hem geçtiğimiz süreç itibarıyla hem bırakılan miraslarla birlikte zalimlerin ablukalarını kırmak, karanlığı parçalamak, ancak Newroz ateşini daha da harlamakla mümkün olacaktır.

Bugünkü egemenler “zalim Dehak’ı” aratır bir şekilde, zulümlerinin boyutunu artıracaklarını açık açık beyan etmişlerdir. Türk egemen güçlerin “Kendi gündemleri istedikleri biçimde sonuçlanırsa” daha da pervasızlaşarak Türkiye halkına reva gördükleri zulümlerinin boyutunu daha da artırarak sürdürecekleri söylemlerini sürekli tekrarlamaktan geri durmamaktadırlar. Şayet “siyasal gündemleri” istedikleri biçimde sonuçlanmasa da “daha faklı bir yol” izlemeyeceklerdir. Günümüzün zalimleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da “Dehaklaşarak“ bizlerden “daha fazla kurban” talep edeceklerdir. O zaman bu zalimlere karşı sesimizi yükselterek, “sizlere daha fazla kan, daha çok kurban vermeyeceğiz. Devrimci Kawa gibi baş kaldıracağız, Aliboğazı direnişi gibi destanlaşarak ablukayı kıracağız, Mehmet Tunç’un sloganlaşan sözleri gibi “Diz çökmeyeceğiz teslim olmayacağız!” şiarıyla sokaklardan, barikatlardan haykıracağız.

Tüm bu dersler ışığında, günümüz sultanlarının saltanatına baş kaldırılacak, sarayları elbet başlarına yıkılacaktır. Halklara reva gördükleri zulümlerinin hesabı birer birer sorulacaktır.

Ortak bir duruş sergileyerek, yan yana, omuz omuza durarak cesaretimizi kuşanmalıyız. Ezilenlere ve susturulanlara umut olmalıyız. Oluşan tepkileri cesaretlendirmeliyiz. Yakalanan birliktelikleri yeniden tesis ederek demokratik mevzileri yeniden örmeliyiz. Zulme karşı büyük bir HAYIR demeliyiz. Türkiye’de yürütülen can bedeli mücadelede onların Avrupa’daki sesi olmalıyız. Tutsak edilenlerin içerideki özgürlük sesleri olmalıyız. Siyasi görüşlerinden ötürü işlerinden el çektirilen devrimcilerin, demokratların, aydınların destekçileri olmalıyız. Newroz’la birlikte özellikle Kürt halkıyla olan dayanışmamızı daha da büyüterek, ortak mücadele alanlarında birlikte olmalıyız.

 

Newroz pîroz bê!

Kahrolsun Faşizm, Emperyalizm ve Her Türden Gericilik!

Yaşasın Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

 

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu - ATİF


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü