Anasayfa Dünya İsviçre’de Newroz mesajı: “Tek şart, faşizme karşı birlikte mücadele”

İsviçre’de Newroz mesajı: “Tek şart, faşizme karşı birlikte mücadele”

Salı, 21 Mart 2017 13:00
Yazdır PDF

isvicrede newrozİsviçre: İsviçre’nin birçok bölgesinde demirci Kawa’nın isyan ruhu ile Newroz etkinliğinin yapılacağı salona giden kitle coşku ile Newroz’u kutladı.

19 Mart günü Fribourg şehrinde “Newroz Berxwedanê, Berxwedean Jiyanê” şiarı ile örgütlenen Newroz bayramı kutlamasına katılmak isteyen kitlenin Newroz salonunu doldurması ile başlayan etkinlik, açılış konuşması ve saygı duruşu ile devam etti.
Direnerek özgürlük düşü uğruna seve seve aramızdan ayrılanlar şahsında marşlar eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından hazırlanan kültürel programlarla devam edildi. Müzik, folklor, sinevizyon gösterimi ve yapılan konuşmalar esnasında Partizan tarafından da bir mesaj okundu. 

 

“Tek şart, faşizme karşı birlikte mücadele”

“Sonsuz, sınırsız eşitlikler için mücadele edenlerden aldığımız inançla, başkaldırı ve özgürlüğün simgesi olan Newroz Bayramı’nı Partizan coşkumuzla selamlıyoruz” denilen konuşmada, Partizan temsilcisi Lozan’la başlayan katliamlarla dolu TC tarihinden örnekler vererek bugünlere gelen Kürt ulusunun eşsiz direnişine vurgu yaptı.

Kaypakkaya’nın ardılları, Partizan olarak diyoruz ki; tek şart, faşizme karşı birlikte mücadeledir” sözleriyle devam eden Partizan temsilcisi İsviçre’de 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında yapılacak referandum oylamasında güçlü HAYIR’la cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

Hazırlanan programın yanı sıra Türkiyeli devrimci kurumlar da dayanışma içinde hep bir arada durarak bilgilendirme ve kitap stantları ile güzel bir görüntü verdi. Newroz etkinliği Ferhat Tunç’un sahne almasının ardından kapanış konuşması ile sonlandırıldı.

 

isvicrede newroz2


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü