Anasayfa Dünya Açlık Grevlerine ilişkin Hamburg'ta Eylemler!

Açlık Grevlerine ilişkin Hamburg'ta Eylemler!

Cuma, 14 Nisan 2017 12:42
Yazdır PDF

hamburgHamburg: Türkiye 'de gelişen baskıcı faşist saldırılar her alana sirayet etmiş durumda. Türkiye ve T.Kürdistan'ında ki zindanlarda izolasyon, baskı ve işkencelerde devam ederken buna karşın tutsakların geliştirdiği açlık grevi eylemleri 60.gününe yaklaşmaktı.

Açlık grevine başlayan tutsakların eylemlerini ve taleplerini desteklemek için uygulanan faşist politikaları teşhir etmek için ve politik tutsaklara özgürlük talebini haykırmak için Avrupa'da  çeşitli destek eylemleri örgütlenmektedir.

Bu eylemlerden biride Hamburg'ta örgütlendi.11 Nisan Salı günü Yeni Kadın'ın da içerisinde yer aldığı demokratik kadın kurumları tarafından konuya ilişkin hazırlanan dosyalar Hamburg Parlamentosunda yer alan Yeşiller Parti'sine, Sosyal Demokrat Parti'sine ve Sol Parti'ye verilerek konu hakkında sözlü olarak da bilgilendirme yapıldı.  Yaşanan süreç hakkında duyarlı tavır geliştirilmesi beklentisi iletildi.

Oluşturulan dosyalar ayrıca Hamburg'ta bulunan Af Örgütü gibi uluslararası gözlem yapan kurumlarada sunularak süreç hakkında duyarlılık geliştirilmesi beklendi.

13.04 Perşembe günü yine Yeni Kadın'ında içerisinde olduğu kadın kurumları tarafından çağrısı yapılan ve Atif Hamburg'unda bileşeni olduğu Hamburg Demokratik Dernekler Platformu HDDP tarafından desteklenen bir yürüyüş gerçekleştirildi. Kitlesel katılımla çoşkulu geçen yürüyüşe Alman Polisinin provakasyon yaratan tavrı da dikkat çekti. Yürüyüş merkez tren istasyonu önünde saat 17'de toplanan kitle ile başladı. Toplanma yerinde Almanca olarak konuya ilişkin yapılan konuşmalarla başlayan yürüyüşte Alman Polisinin “Yeni Yasa” gereğince PKK Önderi Abdullah Öcalan fotoğrafı olan bayrak ve YPG ,YPJ bayraklarını bahane ederek yürüyüşe geçilmesini engelleme çabası kitle tarafında boşa çıkarıldı.

Yürüyüşe Partizan, Atif, Yeni Kadın, Adhk, Nav-Dem gibi devrimci, demokrat kurumlar katıldı. Eylemde Yeni Kadın ve YDG’nin konuya ilişkin bildirileri de yoğun olarak dağıtıldı. Yürüyüş tutsaklara destek sloganları ile coşkulu bir şekilde Hamburg eyalet parlamentosunun yakınlarında sonlandırıldı.

Eylem bitirildiği andan sonra Polisin Abdullah Öcalan bayrağını bahane ederek 2 kişiyi alıkoydu. Provakatif bir tarz izleyen polislere tepki gösterdiği iddiası ile bir kişi daha alıkonuldu. Olaylara tepki gösteren kitle yolu trafiğe kapatarak tepkisini eyleme döktü. Alıkonan 3 kişi den ikisi serbest bırakılırken polisin provakatif tavrına tepki gösteren kişi gözaltına alındı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü