Anasayfa Dünya Avrupa’da HAYIR Platformu: Bu bir sivil darbedir, bu bir komedidir.

Avrupa’da HAYIR Platformu: Bu bir sivil darbedir, bu bir komedidir.

Perşembe, 20 Nisan 2017 19:03
Yazdır PDF

avrupa hayırH.Merkezi: “Avrupa Hayır Platformu” 16 Nisanda gerçekleşen hileli referandum sonuçlarına dair bir açıklama yayımladı.

“Bu bir sivil darbedir, bu bir komedidir. Hileyle açıklanan referandum sonucunu tanımıyoruz. Avrupa’da Hayır Platformu olarak YSK'nın referandum sonuçlarını açıkladığı su anda halklarımıza açıklıyoruz ki; hırsızlığı alışkanlık haline getiren bu faşist iktidar hırsızlığını da bir yana koyarak referandumdan elde edilen sonucu tersyüz ederek adeta bir darbe eli çabukluğuna bağlamaktadır. İktidar henüz YSK referandum sonucunu açıklamadan balkon konuşmaları yaparak tüm memur kurumları baskı altına almıştır. YSK mühürsüz oyların geçerli sayılması kararıyla, sonucunda da muz cumhuriyeti edasıyla, yani yaptıkları türlü ihlalleri ve hırsızlıkları "daha önceki kararlardan farkı yoktur yaptıklarımızın" diyerek açıklayabilmiştir.” denilen açıklamada, iktidarın %60 beklentisiyle girdiği oylamadan türlü hilelerle %51,36'yı ancak bulabildiğine, tüm büyük şehirlerde Hayır'ların kazandığına dikkat çekilerek, faşist RTE iktidarının meşruiyetini büyük oranda kaybettiğinin altı çizildi.

 “Muhalefet gezi ruhunu tekrar canlandıracak bir cesaret elde etmiştir. Kürdistan`da, Batı Anadolu ve Marmara'da neredeyse tüm şehirler %60'ları geçen Hayır'la gücünü değişimden yana koymuştur. Bu referandum propaganda süreci itibarıyla da kabul edilemez. OHAL koşullarında yapılıyor oluşu, devletin imkânlarının Evet'den yana seferber edildiği, tüm muhalefete baskı uygulanırken neredeyse tüm resmi ve özel kanalların evet'e çalıştığı süreçten geçildi.” sözleriyle süreci değerlendiren Hayır Platformu açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Hayır'ların renk farklılığı, coşkusu, dinamikliği birçoğumuza heyecan verdi. Tüm baskı, şiddet ve tutuklamalara rağmen Hayır kampanyaları basarıyla sürdürüldü. Sonuç itibariyle HAYIR KAZANMISTIR! Bizim iktidardan herhangi bir talebimiz yoktur. Hangi sahtekârlıklara başvurulduğunu listeler halinde açıklayacağız. Demokratik kamuoyuna ayıplarının cevabını kendileri vermek zorundadırlar. Tüm sivil toplum örgütlerini ve kamuoyunu bu referandumun sonucunu tanımamaya, sorgulamaya çağırıyoruz.

Bir kez daha yineliyoruz; referandum sonuçları şaibelidir, kabul edilemez!

Kazanan demokrasi güçleri olmuştur. Faşizm bloğu kaybetmiştir.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Avrupa’da HAYIR Platformu

16 Nisan 2017 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü