Anasayfa Dünya Açlık grevindeki Filistinli tutsaklara saldırı

Açlık grevindeki Filistinli tutsaklara saldırı

Cuma, 28 Nisan 2017 09:45
Yazdır PDF

89979H. Merkezi: Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti avukatı Kerim Acve, açlık grevindeki tutsaklardan bir grubun hapishane idaresine bağlı güçlerin saldırısına uğradığını söyledi.

Avukat Acve, müebbet hapis yatan Nasr Ebu Hamid ile hasta tutsak Said Müslim'i ziyaret etti. Avukat Acve, hapishane idaresine bağlı güçlerin 25 Nisan günü Askalan Hapishanesi'nde açlık grevindeki tutsakların koğuşlarına baskın düzenlediğini ve çıplak aranmayı reddeden esirleri darp ettiğini söyledi. Avukat Acve, 5 tutsağın kafalarında ve yüzlerinde darp izleri oluştuğunu ve hapishane revirine kaldırıldıklarını kaydetti.

Avukat Acve, tutsak Ebu Hamid, açlık grevindeki tutsakların durumunun çok kötü olduğunu ve hapishane yönetiminin tutsakları aşağılamak ve baskı için her gün koğuşlarda arama yaptığını belirtti.

Tutsak Ebu Hamid, hapishaneler idaresinin tutsakları hapishane içinde yargılayarak her tutsağa 500 şikel para cezası ve 10 gün tecrit cezası gibi cezalar verdiğini, açlık grevini bırakmaya zorlamak için tutsakların ellerindeki tuzları aldığını ifade etti.

Ebu Hamid, açlık grevine başladığı 17 Nisan'dan bu yana ağırlığından 10 kilo kaybettiğini ve tutsakların sağlık muayenesinden geçmeyi de reddettiklerini belirtti.