Anasayfa Dünya Hindistan’da Köylülerin Kuraklık İsyanı

Hindistan’da Köylülerin Kuraklık İsyanı

Cumartesi, 29 Nisan 2017 12:02
Yazdır PDF

hindistan köylü 1H. Merkezi: Hindistan’da köylülerin yaşanan kuraklığa karşı devletin destek paketi vermesi talebiyle mücadeleyi sürdürüyor.

İsyandan.org’un 27 Nisan’da geçtiği habere göre; Tamil Nadu’dan gelen 170’den fazla köylü, 14 Mart’tan bu yana Jantar Mantar’da intihar ettiği iddia edilen köylülerin kafataslarıyla oturma eylemi yapıyorlar. Tamil Nadu’da iki hafta süren şiddetli kuraklık sonrası, Narendra Modi hükümetinden kuraklığa karşı destek paketi verilmesini ve tarım kredilerinden feragat edilmesini talep ediyorlar. Kuraklığa karşı nehirlerin birbirine bağlanması, Cauvery’de bir kriz masası kurulması ve köylülere emekli aylığı verilmesi de talepleri arasında.

Enerji, su ve tarım bakanı gibi farklı siyasetçilerle bir araya gelen köylüler, 21 Nisan Cuma günüde Ulaştırma bakanı ile görüştüler. Bakanın konuyla ilgili olarak maliye bakanı ile görüşeceğini ve 15 Mayıs’a kadar bir çözüm bulmaya çalışacağına dair kendilerine güvence verdiği belirtiliyor. Bununla birlikte, bakan tarafından verilen güvenceler yazılı olarak verilmediği için köylüler protestolarına Cumartesi günüde devam ettiler.

 Köylüler, tarımın devlet meselesi olduğunu belirterek talepleri yerine getirilene dek protesto gösterilerine devam edeceklerini söylüyorlar. Birçok sendika, çiftçi heyeti, yerel tarım örgütleri ve hatta film yıldızları dayanışma sözü verdiler.

 

Köylülerden sıradışı eylemler

Başbakan Narendra Modi yaşananlara seyirci kalırken köylüler, farklı protesto yöntemleriyle kendi durumlarını kamuoyuna anlatmaya çalışıyorlar. Açlık grevi yapan, ağızlarında ölü fare tutan, çırılçıplak soyunan, kendi cenaze namazlarını kılan, toplu intihar girişimi yapma tehdidinde bulunan, kadın kıyafetleri giyen, yılanlarla, kafataslarıyla eylem yapan köylüler son olarak şişelere biriktirdikleri kendi idrarlarını içme tehdidinde bulundular.

hindistan köylü 2

Ne olmuştu?

Tamil Nadu’da yaşanan kuraklığın son 140 yılın en kötüsü olduğu belirtilirken, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu’nun bildirisinde, 2017 yılı Ocak ayında yaşanan kuraklıkta, bir ay içinde 106 köylünün ölümünün kaygı verici olduğunun altı çiziliyor.