Anasayfa Dünya Mannheim’da 1 Mayıs coşkusu

Mannheim’da 1 Mayıs coşkusu

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 18:21
Yazdır PDF

mannheimde 1 mayisMannheim: Almanya’nın Mannheim şehrinde DGB’nin (Alman Sendikalar Birliği) çağrısı ile düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne, kötü hava şartlarına rağmen yerli ve göçmen dernekler, partiler katıldı. ATİF, Yeni Kadın, YDG ve Partizan taraftarları bayrak ve flamaları ile yürüyüşe güçlü bir katılım sağladı. Partizan kortejinde tutulan MLM’nin beş ustasının resimlerinin olduğu pankart özelde dikkat çekiciydi. 

Yürüyüşün sonuna doğru Partizan öncülüğünde yürüyüş durduruldu ve DGB’nin tutumunu eleştiren ve alanda bulunan birçok göçmen kurumun imzası olan Almanca bildiri, polisin engelleme çabalarına rağmen okundu.

Yürüyüş boyunca “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak”, “Es Lebe der Rote, erste Mai, Hoch die Internationale Solidarität”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” ve birçok Almanca-Türkçe slogan atıldı. Aynı zamanda Almanya’nın Münih şehrinde iki seneyi aşkın bir süredir mahkemelerde yargılanmak istenen TKP/ML dava tutsakları ve tüm politik tutsaklara özgürlük talep edildi.

 

Haber ajansına röportaj verildi, değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

Mannheim bölgesinin yayın yapan ünlü haber ajansı “Mannheimer Morgen” gazetesine röportaj verildi. ATİF adına yapılan röportajda, DGB’nin göçmen kurumlara yönelik tutumları ve Alman polisi ile ortak hareket ederek göçmenleri kortejlerinden ayrı tutma çabası içerisinde oldukları dile getirildi.

Yürüyüş sonrası geleneksel hale getirilen yemek ve 1 Mayıs değerlendirmesi ATİF’e bağlı ProMigra derneğinde gerçekleştirildi. Değerlendirmede YDG’lilerin öneri ve eleştirileri kitle tarafından onaylandı.