Anasayfa Dünya Göteborg’ta 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Göteborg’ta 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 10:15
Yazdır PDF

goteborgda 1 mayisGöteborg: İsveç’te Komünist Partisi’nin çağrısıyla Järntorget-Linnegatan caddesinde toplanan kitle havanın da güzel oluşu sebebiyle kurumlar erkenden yerlerini aldılar. Kolun başında “Röd Front” (Kızıl Cephe) pankartıyla yerini alan Komünist Partisi ve bağlı sendikalar gündemlerindeki maddelere dair pankartlarını taşıdılar.

ATİK olarak kortejin Enternasyonal bölümünde yerimizi aldık. Örgütlü olarak ilk defa örgütlediğimiz 1 Mayıs’ta İsveççe “Yaşasın Enternasyonalizm” yazılı ve Partizan imzalı pankartın arkasında flamalarımızla katıldık. Alanda ATİK haricinde Türkiyeli kurumlardan Partizan İsveç taraftarları, Halk Cephesi, TKP, DAB ve Odak yerlerini aldılar. 

Bandera Rossa marşının parti bandosu tarafından çalınmasıyla birlikte yürüyüş başladı. Yürüyüş boyunca başta emperyalizm karşıtı sloganlar atıldı. Meydana devrimci marşlarla karşılanarak giriş yaptık. Meydanda önce KP gençlik yapılanması RKU adına bir temsilci konuştu, ardından da KP bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra ise Proleteren Gazetesi adına direnişe geçen tersane işçileriyle dayanışma gösterenlerin topladığı 80 bin kronluk çek işçilere teslim edildi. Konuşma ve müziğin ardından 1 Mayıs kutlaması sona erdi.