Anasayfa Dünya İsviçre 1 Mayıs’ı: “Sömürüsüz bir dünya için faşizme karşı sınıf mücadelesi!”

İsviçre 1 Mayıs’ı: “Sömürüsüz bir dünya için faşizme karşı sınıf mücadelesi!”

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 10:54
Yazdır PDF

zurihte 1 mayisİsviçre: İşçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan kan can pahasına direnişlerle elde ettiği 1 Mayıs dünyanın dört bir yanında olduğu gibi tüm alanlarda olduğu gibi İsviçre’de de coşku ile kutlandı.


ZÜRİH

Gelenekselleşmiş 1 Mayıs festival programı 29 Nisan günü kurulan stantlarla, Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimci, demokrat, yurtsever kesimlerin yoğun katılımı ile başladı. Panel ve kültürel etkinliklerle 3 günlük program hazırlayan 1 Mayıs Komitesi’nin organize ettiği festival ve yürüyüş 1 Mayıs akşamı saat 20.00’de sonlandırıldı.

3 günlük festival farklı ülkelerden devrimci, demokratların açtığı stantların yanı sıra farklı kültürleri yansıtan bireylerin açtığı stantlarla da oldukça zengin bir görüntü verdi. Kültürel zenginliklerin yanı sıra politik konu ve ihtiyaçlar üzerine paneller gerçekleştirildi. Birçok ezginin ve kültürün kaynaştığı 1 Mayıs alanında Yeni Kadın, YDG ve Zürih Gençlik Kültür Evi de yaptığı stant çalışması ile 1 Mayıs festival alanında yerini aldı.

Gün boyunca çekilen halaylarla coşkulu iki günlük çalışmaların ardından 1 Mayıs günü sabahın erken saatlerinde ezen ve ezilen çelişkisinde safını ezilenden yana alarak alanları dolduran yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş Helvetiaplatz’da başladı.

 

HBDH kortejinde buluşuldu, Rojava ve BÖG savaşçıları için eylem yapıldı

Faşizme karşı mücadelede birleşik mücadele için birlikte olmanın farkındalığı ile Türkiyeli devrimciler HBDH korteji oluşturarak yürüyüş boyunca slogan ve marşlarla, tüm coşkusu ile alanda yerini aldı.

Yürüyüş esnasında RJZ ve YDG’nin ortak yürüttüğü Çelox kampanyası kapsamında “Rojava’da akan kanı durdurun” pankartı açması kitle tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı.

Olumsuz hava koşullarına rağmen 1 Mayıs alanını ve festival alanını terk etmeyen kitle 1 Mayıs’ı tüm coşkusu ile kutladı. “Hoch die Internationale Solidarität” (Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!) sloganının hep birlikte gür bir sesle haykırıldığı yürüyüş Sechselautenplatz’da sonlandırıldı.

Yine HBDH bileşeni kurumlar 1 Mayıs yürüyüşü sonrası 4 BÖG savaşçısı için festival alanında bir eylem ve anma gerçekleştirdi. Festival alanında 4 BÖG savaşçısı için hazırlanan pankart ve sloganlarla yürünerek kitleye 4’leri ve 4’ler şahsında mücadelelerini sahiplenme çağrısı yapıldı. Saygı duruşu ve BÖG ile TKP/ML TiKKO Rojava Komutanlığı’nın yaptığı açıklamanın okunmasının ardından “Rojava’da düşene dövüşene bin selam” sloganları ile anma sonlandırıldı.

 

BASEL

İsviçreli ve Türkiyeli göçmen örgütlerin oluşturduğu Devrimci 1 Mayıs Komitesi bu yıl sendikaların ve reformist partilerin önünde yürüdü. Uzun tartışmaların ve bu yönde yapılan çalışmaların sonucu elde edilen bu kazanım, kitlede haklı bir gurur ve heyecan yarattı. Oluşturulan devrimcilerin kortejinde en önde HBDH flamaları ve “Sömürüsüz bir dünya için faşizme karşı sınıf mücadelesi! Direnişi ve Dayanışmayı örgütleyelim” sloganı ile açılan ortak pankartla yürüyüşe geçen kitle Barfüsserplatz miting alanına kadar yaklaşık 45 dakika boyunca sloganlarla yürüdü. 1 Mayıs komite bileşeni olarak ilk defa Basel’de 1 Mayıs’a katılım sağlayan HBDH flamaları da ayrı bir renk kattı. 1 Mayıs yürüyüşü Miting alanında yapılan konuşmalar ve açıklamalarla sonlandırıldı.

 

BERN

İsviçre’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Bern’de de alanlara çıkan sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve devrimcilerin katılımı ile 1 Mayıs gerçekleşti. Bern’de yaşayan Türkiye ve Kürdistanlı Devrimci demokrat ve yurtseverler de kendi renkleriyle katılım sağladı.

 

SOLOTHURN

Gewerbeschulhaus’un önünde 1 Mayıs için bir araya gelen kitle yürüyüşe geçti. 1 Mayıs alanını dolduran kurumların kendi bayrak ve pankartları ile 1 Mayıs coşkusunu alanda yansıtması rengarenk görüntülere sahne oldu.