Anasayfa Dünya Arnhem’de Mayıs ayı şehitleri için anma

Arnhem’de Mayıs ayı şehitleri için anma

Pazar, 14 Mayıs 2017 10:44
Yazdır PDF

IMG 20170513 WA0025Hollanda: Hollanda’nin Arnhem kentinde Mayıs ayında ölümsüzleşen devrim ve demokrasi şehitleri için anma gerçekleştirildi. Türkiye ve dünyada devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler adına yapılan saygı duruşundan sonra konuşmacılara söz verildi.

Anmada Partizan adına yapılan konuşmada “Mayıs ayı Türkiye devrimci hareketi ve Kürt ulusal hareketi açısından önemli bir yere sahiptir. Türkiye devrimci hareketinin değerli kadroları Mayıs ayında şehit düştüler. Bir 6 Mayıs şafağında ‘Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye... Kahrolsun Emperyalizm’ sloganlarıyla idam sehpalarını kendileri tekmeleyerek Deniz, Yusuf, İnan ölümsüzleştiler. Yine 18 Mayıs’ta üç buçuk ay işkencede ‘ser verip sır vermeyen’ Kaypakkaya yoldaş Diyarbekir zindanlarında ölümsüzleşti. 12 Eylül AFC’nın işkencelerine yanıt olarak Mehmet Zengin, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner kendilerini meşaleye dönüştürerek Diyarbekir zindanını aydınlatan Kürt ulusal mücadelesinin kadroları ölümsüzleştiler” denildi. 

 

Nesin referandum ve Rojava’ya ilişkin konuştu

Anmaya katılan Ahmet Nesin, 68 kuşağıyla ilgili bir konuşma yaptıktan sonra, Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Türkiye’de anayasa referandumuyla ve Rojava devrimiyle ilgili değerlendirmelerini anlattı.

Birinci bölümde gerçekleştirilen konuşmalardan sonra ikinci bölümdeki soru ve yanıtlarla etkinlik sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü