Anasayfa Dünya ÇEVİRİ | İstihbarat Maoistler için rapor hazırladı: “Bölgeye CRPF personeli göndermek yararsız”

ÇEVİRİ | İstihbarat Maoistler için rapor hazırladı: “Bölgeye CRPF personeli göndermek yararsız”

Perşembe, 01 Haziran 2017 12:28
Yazdır PDF

istihbarat maoistler icin rapor hazirladiH. Merkezi: Hindistan’da Özel İstihbarat Şubesi tarafından hazırlanan rapor, bölgede Maoist güçlerin etki gücünü ortaya serer nitelikte. 35 bölge genelinde yapılan araştırma sonucu hazırlanan istihbarat raporunda Maoistlerin burada 200 bin kadroya ve 10 bin de ateşli silaha sahip olduğu yer alıyor.

İstihbarat raporunda yer alan bilgide Maoistler müteahhit, sanayi siteleri ve patronlardan kestikleri ceza ve vergilerden her yıl 1.200.000.000 ila 1.500.000.000 rupel elde ettiği iddia ediliyor.

 

“Maoistlerin milis gücü…”

redspark.nu isimli haber sitesinde yer alan bilgiye göre istihbarat raporunda 25 Nisan günü Chattisgarh’daki Sukma bölgesinde Maoistlerin kurduğu pusu eylemine çok sayıda milisin destek verdiği bilgisi de yer alıyor.

Raporda konuya ilişkin konuşan CRPF ek direktör genel sekreteri Sudeep Lakthakia, pusudaki gözlemlerini “Güvenlik güçlerinin püskürtülmesi aşiret bölgelerinde operasyonel bir tehlike oluşturuyor. Maoistler ve onları destekleyen milisler sayı bakımından büyüktür. Son saldırıda 1’e 5 üstünlük sağladılar” şeklinde anlatıyor.

 

“Bölgeye CRPF personeli göndermek yararsız”

Bölgedeki kabileler üzerinde kapsamlı çalışmalar yapan Delhi Ekonomi Fakültesi’nden sosyoloji bölümünden Prof. Dr. Nandini Sundar de bölgede süren çatışmalara ilişkin “Çok fazla insanın öldüğünü anlamak için kaç tane ölüm gerçekleştirecek?” şeklinde konuştu.

Tek kalıcı çözümün diyalog ve Adivasis’in toprak ve ormanları üzerindeki anayasal haklarını güvence altına alması olduğunu söyleyen Sundar “Güvenlik teşkilatı, Maoist ayak izlerini azalttığını iddia ediyor. Ama bu son yaşananlar bunu doğrulamıyor. Temel sorunlar çözülmedikçe, yalnızca daha fazla CRPF personeli göndermek işe yaramaz” diyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü