Anasayfa Dünya ÇEVİRİ | “Devrimci Maoistler”, Prachanda’nın yoluyla net ayrım çiziyor

ÇEVİRİ | “Devrimci Maoistler”, Prachanda’nın yoluyla net ayrım çiziyor

Pazar, 24 Eylül 2017 22:32
Yazdır PDF

nepal maoistleriH. Merkezi: Nepal Komünist Partisi-Devrimci Maoist Başkanı Mohan Baidhya (Kiran), Nepal Komünist Partisi-Maoist Merkezi’n yalnızca lafta bir siyasi güç olduğunu söyledi.

Kiran, Başkan Pushpa Kamal Dahal (Prachanda)’ın partisinin esas ideolojisinden kopardığı için birleşme olasılığının olmadığını ifade etti ve “NKP-Maoist Merkez Başkanı Dahal Nepal Kongresi ve NKP-Birleşik Marksist-Leninist’in izinden gitmektedir. Bu nedenle, onlarla parti birliği yapmamızın imkanı yoktur” dedi.

Bir hafta önce de Prachanda bir açıklama yaparak, eski isyancı partisi NKP (Maoist)’in üyesi arkadaşlarına, Devrimci Maoistlerden ayrılarak Maoist Merkez’e katılmaları çağrısı yapmıştı.

 

7 Ekim’de genel kongre yapılacak

Kiran, Netra Bikram Chand (Biplav) ve onun önderliğini ettiği komünist güçlerle parti birliği için tartışmaların ise sürdüğünü söyledi. Ayrıca partisinin, koalisyon hükümetine katılmasının mümkün olmadığını da ifade etti ve “NKP-MM Başkanı Dahal çok partili sistemi kabul ettiği için, komünist bir lider olamaz, ancak anti-komünist bir lider olabilir” dedi. Nepal Komünist Partisi-Devrimci Maoist, 7 Ekim’de genel kongresini yapacak. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü