Anasayfa Dünya HDK-Ulm 1. Olağan Kongresi yapıldı

HDK-Ulm 1. Olağan Kongresi yapıldı

Salı, 26 Eylül 2017 11:08
Yazdır PDF

hdk kongre u72Ulm: Bir yıl önce kuruluş kongresini gerçekleştiren HDK-Ulm, Avrupa’da ilk 1. Olağan HDK Kent Kongresi’ni yapan şehir oldu. Sendika salonunda yapılan kongrede 5’i erkek, 11 kişilik yürütme kurulu seçildi.

Geçtiğimiz yıl, 25 Eylül 2016’da yaptığı kongreyle kuruluşunu gerçekleştiren ülke örgütlenmesi olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya’nın kent meclislerinden HDK-Ulm Meclisi, 24 Eylül Pazar günü 1. Olağan Kongresi’ni DGB Haus’ta gerçekleştirdi.

Ulm’da yaşayan göçmen ve yerli özgürlük ve demokrasiden yana hümanist, ilerici, devrimci, yurtsever, antifaşist, sosyalist güçler olarak, örgütlü örgütsüz bireyler olarak, 24 Eylül Pazar günü gerçekleştireceğimiz HDK-Ulm 1. Olağan Kongresi’ne çağırıyoruz” diyerek kongreye katılım çağrısı yapan HDK-Ulm, kuruluşundan bu yana başarılı çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

Geçen yılın muhasebesini yapan ve yeni meclis ve yürütme kurulu oluşturan kongreye 40 civarında meclis üyesi katılırken, HDK-Stuttgart’tan Aynur Karakaya, HDK-Almanya Eş Sözcüleri Elif Sonzamancı ile Ali Mitil de katılarak, birer konuşma yaptılar. Kongreye, SYKP Avrupa Eş Sözcüsü ve aynı zamanda HDK-Münih Eş Sözcüsü de olan Zöhre Göçmen ile Meşale Tolu’nun babaannesi Gule Nine de katılan konuklar arasındaydı. Yine kongreye AGİF, NAV-DEM, SYKP, ADHF gibi kurumlardan konuklar da katıldı.

HDK-Ulm Yürütme Kurulu adına yapılan açılış konuşmasından sonra, geçtiğimiz günlerde vefat eden, “Devrimcilerin anası” olarak da bilinen, Cumartesi Annelerinden Güzel Şahin şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri adına saygı duruşu yapıldı. Kongre salonunda Güzel Şahin için de bir köşe oluşturuldu. HDK-Ulm’un çalışmalarını yansıtan ve büyük ilgi gören sinevizyon gösterisinden sonra, divan seçimine gidildi. Divana HDK-Almanya Eş Sözcüsü Elif Sonzamancı, HDK-Avrupa MYK Üyesi Hüseyin Şenol ve Ulm Meşale İle Dayanışma Komitesi Sözcüsü Cengiz Yeter seçildi.

 

Elif Sonzamancı; “Almanya’nın Türkiye politikaları da savaşa teşvik edici yöndedir”

HDK-Almanya Eş Sözcüsü Elif Sonzamancı, yaptığı konuşmada “AKP iktidarı tarafından başlatılan savaşın giderek daha da şiddetlendiği bir atmosferi yaşıyoruz. Siyaset alanının kısıtlandığı, tek renkli bir yayın anlayışı yapan medyanın önü açılarak, muhalif tüm medya araçlarının engellendiği, akademisyenlerin ve öğretmenlerin ihraç edildiği, sağlık alanına bile ihraç politikalarının uygulandığı bir dönemdeyiz” dedi.

Sonzamancı konuşmasında şunları belirtti: “Savaş politikalarını Kürdistan ve Türkiye’den Avrupa’ya kadar uzatan Erdoğan, Almanya’da da bu politikalarını devam ettirmeye çalışıyor. Almanya seçimlere gidiyor. Almanya’nın Türkiye politikaları da savaşa teşvik edici yöndedir. Silah ticareti devam ediyor. Almanya bir taraftan, Türkiye’yi eleştirirken, diğer taraftan ticari yatırımlarına devam etmektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse, Türkiye’de 6 bin 800 civarında Alman firması bulunuyor. Bu firmaların ticaret hacmi ise 37 milyar Dolar civarında. Alman savunma teknolojileri üreticisi Rheinmetall şirketinin Türkiye’de fabrika açma çalışmaları yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini Alman Siemens şirketi aldı. Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu olarak yürütülecek projede, 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapılacak. Almanya biran önce savaş politikalarını destekleyici politikalarına son vermelidir” dedi.

Sonzamancı’dan sonra konuşan HDK-Almanya Eş Sözcüsü Ali Mitil de “Yaşanan saldırıların kapsamı ve düzeyi birleşik mücadeleyi geliştirmeyi daha da önemli kılmaktadır. HDK bugün yaşadığımız coğrafyada güncel politik müdahaleyi geliştirmenin önemli bir gücüdür. Bir yıllık pratik, önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu göstermiştir. Bu süreçte eksikliklerimizi gördük faaliyetten ve birbirimizden öğrendik.” dedi. 

 

Yeni Yürütme seçildi

Daha sonra söz alan HDK-Ulm Eş Sözcüleri Songül Toprak ve Serkan Akter bir yıllık faaliyet raporunu sundular. Yoğun bir çalışma temposuyla, onlarca faaliyete imza atan HDK-Ulm’un çalışmaları, kongreye katılanlarca takdirle karşılandı. Referandum çalışması gibi, 17 haftadır yapılan Meşale Tolu ile dayanışma mitinglerine aktif katılım da faaliyet raporunda dikkat çeken onlarca önemli faaliyetlerdendi. Kongrede “Meşale ile dayanışmaya devam” mesajı da verildi.

Olağan kent kongreleriyle start verilen HDK-Avrupa’da, HDK-Ulm 1. Olağan Kongresi, kent olağan kongresini gerçekleştiren Avrupa’da ilk kent oldu. Stuttgart 8 Ekim’de olağan kongresini gerçekleştirecek. Berlin, Nürnberg ve diğer şehirlerde de yakın zamanda kongreler var.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü