Anasayfa Dünya ÇEVİRİ | NPA’den Duterte rejiminin çağrılarına yanıt: Hayır, teşekkürler

ÇEVİRİ | NPA’den Duterte rejiminin çağrılarına yanıt: Hayır, teşekkürler

Salı, 23 Ocak 2018 14:04
Yazdır PDF

NPA2 5 800x445Filipinler devlet başkanı Rodrigo Duterte geçtiğimiz günlerde Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu (NPA) gerillalarına teslim ol çağrısı yaparak, para, ev ve iş karşılığında silahlarını bırakmalarını istedi. FKP, bu çağrıya karşılık açıklama yaparak, kızıl savaşçıların halka özveri ve alçakgönüllülükle hizmet ettiğini söyledi. FKP Enformasyon Bürosu’nun açıklaması şu şekilde:

Duterte'nin NPA (Yeni Halk Ordusu) üyelerine para, konut ve istihdam karşılığında teslim olmaları çağrısı, yemek artığından başka bir şey değildir. Yıllardır ABD-Arroyo rejiminin kontrgerilla harekatı programı CLIP (Kapsamlı Yerel Entegrasyon Programı), AFP (Filipinler Silahlı Güçleri) generalleri ve üst düzey yetkililer için bir yolsuzluk kaynağı olarak hizmet etmekte. Piyade askerler en ücra mahallelere dalarak yağmalamakta, buralarda yaşayan insanları bir araya toplayıp, onlara boş dokümanlar imzalatarak, sonrasında da onları “teslim olan NPA gerillaları” olarak lanse etmektedir. Bu çabalar, şu anda NPA’in güç kaybettiği yalanını ortaya atmak ve AFP’nin bürokratik yağmacı alan komutanlarını ödüllendirmek amacıyla iki katına çıkarılmıştır.

Duterte, mücadele “yorgunu” olduğunu itiraf eden Noel Legazpi’nin teslim olması üzerine zevk çığlıkları atmaktadır. Binlerce kişi değil. Yüzlerce köylü için, gerici rejimin topluluklarına ve yaşam alanlarına düzenledikleri saldırıda, liderlerini ve sevdiklerini öldürmelerinin ve dile getirilemeyecek kadar çok suç işlemelerinin ardından Lumads ve Moros’un mücadeleye katılması hayatta kalma meselesidir. AFP’nin açık vahşet ve yıkımı NPA’e katılımı bırakalım azaltmayı aksine yükseltmektedir. Moro bölgesinde dahi, Duterte’nin “terörizmle savaş” adı altında Moro karşıtı savaşına karşı mücadele etmek için silahlanmakta ve NPA’le bağlantı kurmaktadır

Kızıl savaşçılar, AFP askerleri gibi değildir. Onlar AFP askerleri gibi yüksek maaş, seks ve parlak yeni oyuncak vaatleriyle silahlı mücadeleye katılmamışlardır. Onlar yaptıklarının karşılığı olarak sürekli bir pohpohlanma aramıyor, halka özveri ve alçakgönüllülükle hizmet ediyorlar.

Filipinler Komünist Partisi

Enformasyon Bürosu

23 Ocak 2018