Anasayfa Dünya Efrîn işgal saldırısı Heidelberg’de protesto edildi!

Efrîn işgal saldırısı Heidelberg’de protesto edildi!

Cuma, 02 Şubat 2018 09:54
Yazdır PDF

mainhein1H.Merkezi: Faşist TC devletinin 20 Ocak 2018’de Efrîn’e yönelik başlattığı saldırı Heidelberg’de 1 Şubat Perşembe günü Mannheim Efrîn’le Dayanışma Platformunun çağrısı ile protesto edildi.

Almanya Heidelberg’de saat 17.00’da başlayan eyleme Kürdistan’lılar, Türkiye’liler ve Alman halkı katılım sağladı.

Eylemde Nav-Dem, AGİF, ADHF, MLPD, Rote Hilfe (Kızıl Yardım), ATİF ve Yeni Kadın adına okunan mesajların ardından, yüzlerce kişiyle yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş kitlenin güçlü sloganları ile Kurfürsten Anlage de ilerlerken, etraftaki insanların da yoğun ilgisini gördü.

Alman polisi ise eylem boyunca kimi desteklediklerini apaçık bir şekilde göstermekten geri kalmadı. Bildiri dağıtan gençlerin elinden bildirilerini de aldılar, YPG, YPJ ve PKK’ye ilişkin atılan sloganlardan dolayı kitleyi birçok kez de durdurdular. Universitaetsplatz’a kadar alınan izine uymadan, polis atılan sloganlardan ve sallanan bayraklardan dolayı eylemin önceden bitirilmesi gerektiğini duyurdu.

Platform adına izni alanların izinlerinin Universitaetsplatz’a kadar olmasını söylesemesine rağmen polis kitlenin etrafını sararak yürüyüşüne engel oldu. Polisin bu tutumu bir süre oturma eylemi ile protesto edildikten sonra eylem sona erdi.

Eylemin bitmesine rağmen polisin saldırgan tutumu sürdü ve kitlenin eylem alanı sadece dörder beşer kişilik gruplar halinde terk etmesine istedi.

Kitle dağılırken polis kitle içinden kimilerine gözaltı yaparak, kimlik bilgilerini aldı.