Anasayfa Duyuru ve Etkinlikler … Çünkü gerçekler devrimcidir!

… Çünkü gerçekler devrimcidir!

Cumartesi, 13 Temmuz 2013 11:17
Yazdır PDF

kartalda tutuklamalar protesto edildi 2rr

Gerçekleri her hafta bizden takip edin!

 27 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı’ndaki talan ve yağmaya karşı isyan edenlere yönelik polis saldırısı ile başlayan ve 31 Mayıs’tan itibaren milyonları sokağa döken bir yangına dönen Gezi İsyanı’nda çokça duyduğumuz, gördüğümüz ve duvarlara işlenen bir slogan vardı:

 

“Devrim televizyonlardan seyredilmez!

 

Bunun iki nedeni var:

Birincisi; en sıradan ve en insani taleplerin bile sokakta, kapsamlı bir mücadele ile kazanıldığı bir ülkede, “devrim” gibi büyük iddiaların “televizyondan izlenerek” kazanılamayacağı, milyonların bilinçli mücadelesi ile gerçekleşeceği açıktır.

Gelelim ikinci nedene:

Burjuva-feodal medyanın; yüz binlerin ülkenin onlarca kentinde çatışarak sokaklara çıktığı bir günde “penguen belgeseli” vermeyi daha uygun bulduğu, gerçeğin üzerini kara bir örtü ile kapatmaya çalıştığı bir ortamda zaten halk hareketlerini “televizyonda seyredebilmenin” mümkünü yoktur!

Ancak yine Gezi İsyanı ile bir kez daha gördük ki; binler on binlere, yüz binler milyonlara karıştıkça; kara örtü hiçbir işe yaramamakta ve gerçekler karşısında parçalanmaya mahkûm olmaktadır!

  

Gerçekleri artık her hafta sizlere taşıyacağız!

Gezi İsyanı, “medya” hakkında açığa çıkardığı gerçekler ile milyonların bilincinde bir sıçramaya neden oldu. Gerçeğe duyulan ihtiyaç; facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağları ile giderilmeye başlandı.

Halkın gerçeklere duyduğu bu ihtiyaç karşısında kendimize bir misyon biçerek, biz de daha güncel bir yayın çizgisi izlemeye karar verdik. Bu yüzden gazetemiz Özgür Gelecek’in 15 gün olan periyodunu değiştirerek, gerçekleri haftada bir sizlere taşımaya karar verdik.

 

Peki bunu nasıl yapacağız?

Özgür Gelecek gazetesi olarak, devrimci basın hayatımıza başladığımız ilk günden itibaren gazetemizi okurlarımızla ile birlikte yarattık ve yaşattık.

Bizler açısından önemli bir dönüm olan haftalık gazetemizi de yine okurlarımızla var edecek ve yaşatacağız.

 

* Okur toplantıları: Bölgelerde düzenlediğimiz ve düzenleyeceğimiz okur toplantıları ile haftalık gazete tartışmalarımız sürdüreceğiz. Bu toplantılar aracılığıyla sizlerin düşünceleri, eleştirileri ve önerilerini tartışacak ve desteğinizle gazetemizi daha nitelikli hale getireceğiz.

 

* Doğal muhabirlik: Her okurumuz, aynı zamanda gazetemizin bir gözü ve bir muhabiridir. Fabrikadaki sömürü, tasfiye edilen tarım, toplumsal cinsiyet adı altında toplumsallıktan uzaklaştırılan ve erkek cinsi tarafından ezilen cinsiyet kimlikleri, Kürt, Ermeni, Rum, Süryani çeşitli milliyetlerden ve azınlıkların varlıklarına yönelik imha, inkâr ve asimilasyon politikaları kadar sokakta gördüğümüz kâğıt toplayıcının anlatacakları, fabrikada ustabaşından çektiklerimiz, tamirhanede yediğimiz zılgıtlar, mutfakta yok sayılan alın terimiz, Hrant’ın delik ayakkabısı, 13 kurşun delikli kazağı ile Uğur, kanlı gelinliği ile Güldünya, duyulmayan sesimiz haber olacak gazetemizde… Böylelikle hem sitemiz hem de haftalık gazetemizin verdiği ivmeyle dünyanın neresinde olursa olsun işçi, emekçi, kadın, genç, LGBT, göçmen tüm ezilenlerin sesi olmaya aday olacağız.

 

* Dağıtım ağı: Gazetemizi kapı kapı kitlelere iletmeye devam ederken; her okurumuzun hem kendisi, hem yakınları, hem kapı komşusu, hem iş hem okul arkadaşı için gazete almasını teşvik ederek dağıtım ağımızı genişleteceğiz. Çevremizdeki gazete bayilerinden kitapçılara, kırtasiyelere kadar geniş bir çerçevede dağıtımını hedefleyeceğiz.

  

Peki neden?

Gazetemizin haftalık olması üzerine uzun süredir yaptığımız tartışmalar, Gezi İsyanı ile ivme kazanıp ete kemiğe bürünmüş oldu. Gazetemizin periyodunu kısaltmaya duyduğumuz bu ihtiyacın bir nedeni, evet, günceli yakalamaksa da; asıl hedefimiz, gazetemizin kitlelerle buluşmasını artırmak ve iletişimimizi güçlendirmektir.

Kitlelerle daha sık buluşmalı ve halka gerçekleri daha sık anlatabilmeliyiz. Keza halkımızın gerçeklere duyduğu ihtiyacı bugün daha net görebiliyoruz.

Halkın gerçeğe ihtiyacı var. Çünkü milyonlar artık faşizmin sömürü ve baskı politikaları altında, korku duvarlarına sıkıştırılmış bir şekilde yaşamak istemiyor. Milyonlar artık bu düzenin değişmesini istiyor. Bu düzenin yalanlarına, inkârlarına, komploculuğuna karşı gerçeğin devrimci gücünü görmek istiyor sokağa çıkanlar…

Şimdi gerçeğin devrimci gücünü kuşanarak bir adım atıyor ve “… Çünkü gerçekler devrimcidir” diyerek yeni bir döneme giriyoruz. Hep beraber… Birlikte…

Özgür Gelecek Gazetesi

 

Konuya ilişkin yazılar ve haberler...

- Düğünde gazete dağıtımı

- Özgür Gelecek'i okutmak, önce okumakla başlamalı

- Gemlik'te haftalık için afiş çalışması

- Çukurova'da arkadaşlarımızla buluştuk

- Sarıgazi'de gazete çalışması

- Gemlik'te gazete çalışması: Gerçekleri kitlelere duyurmak için

- Uzunçayır'da gazete çalışması

- Mersin'de haftalık gazete çalışmalarından

- Kartal'da stant çalışması

- Kadıköy'de stant çalışması

- Ankara'da gazete çalışması

- İzmir'de haftalık gazete çalışmalarımız başladı

- Gazi'de okur toplantısı

- Antakya'da okur toplantısı gerçekleştirildi

- "Ezilen milyonların özgür sesi olacak ve sansürü yıkacağız"

- Dicle Üniversitesi'nden izlenimler

- Gülsuyu'nda haftalık için afişleme çalışması

- Ankara'da dayanışma pikniği gerçekleştirildi!

- Sarıgazi'de haftalık gazete hazırlıkları başladı

- İstanbul'da okur toplantısı

Kartal'da stant çalışması

- Bursa ve Gemlik'te okur toplantısı

- İzmir'de okur toplantısı

-Gezi ruhunu okurlarımızla yaşatıyoruz!

-Dersim'de okur toplantısı

-Gezi isyan ruhu ile gazetemizi sahiplenmeye!

-Sesimize ses gücümüze güç katın!

-Gazetemizi kolektif bir ruhla yenileyelim!

-Gezi ile yenilenelim, gelişelim!