Anasayfa EMEK Sendikanın ismi yetti, 79 günlük ücretler ödendi

Sendikanın ismi yetti, 79 günlük ücretler ödendi

Çarşamba, 16 Kasım 2016 17:54
Yazdır PDF

insaat is sendikasiH. Merkezi: Bilkent Şehir Hastanesi inşaatında çalışan ve 79 gündür ücretlerini alamayan işçilerin ulaştığı İnşaat-İş Sendikası, ana firma DİA ile görüşmelere başlayınca “taşeron ödesin” diyen DİA ücretleri ödedi.

Türkiye’nin en büyük sağlık kompleksi olarak bilinen Bilkent Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler, 79 gündür ücretlerini alamıyorlardı. Bu süre boyunca gerek ana firma konumundaki DİA ile gerekse çalıştıkları taşeron firmalarla (YANMAKS ve Güney Anadolu Elektrik) defalarca görüşmüş, fakat her defasında oyalanmışlardı. En son 11 Kasım’da iş bırakan işçiler aynı şekilde yine oyalanmış, bunun üzerine gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından da “çözeceğiz” denilmiş ama sorun çözülmemişti.

Bunun üzerine İnşaat-İş Sendikası ile iletişime geçen işçilerin talebi üzerine sürece müdahil olan sendika, DİA Holding’e dosyalarını yollayarak, sorunun bir an önce çözülmesini talep etmişti. Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından DİA Holding, oyalamacı ya da sorumluluktan kaçan tutumundan vazgeçerek, dün (15 Kasım) tüm ödemeleri yaptı.

 

“Sizi İnşaat-İş’e kim yönlendirdi?”

İnşaat-İş, yaptığı açıklamada işçilerin konuya dair anlatımlarının şu şekilde olduğunu belirtti: “İnşaat-İş’in gönderdiği mailler ve ettiği telefonlar üzerine DİA Holding yönetiminin hızla devreye girerek, ‘Sizi İnşaat-İş’e kim yönlendirdi, kim iletişim kurmanızı sağladı?’ diye sorduğunu ve daha önce ‘ödemeler bizim sorumluluğumuzda değil, taşeron firmalar yapsın’ derlerken hızla tutum değiştirip ‘Tamam hemen ödemeleri yapıyoruz’ dediklerini anlattılar. İşçiler DİA’nın Temmuz’dan kalan ücretlerini de ödediğini vurgulayarak sendikamıza teşekkür ettiler.

İnşaat-İş örgütlü olmanın tüm kuralsızlık ve keyfiliklerin karşısındaki tek seçenek olduğunu belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü