Anasayfa EMEK Güney Kore'de sendika liderleri ve üyelerine hapis cezası!

Güney Kore'de sendika liderleri ve üyelerine hapis cezası!

Çarşamba, 23 Kasım 2016 15:07
Yazdır PDF

güneykoreH. Merkezi: Güney Kore’de işçi haklarına yönelik ihlaller artarken 20’den fazla sendika lideri ve üyesine hapis cezası verildi.

İşçi haklarına yönelik hak ihlallerinin ciddi şekilde arttığı Güney Kore’de hükümet işçi haklarını savunanlara ise hapis cezası veriyor. 20’den fazla sendika lideri ve üyesine hapis cezası verilirken bu ceza KCTU’nün 7 lideri ve memurlarını da kapsıyor. Bu 7 kişi arasında KCTU başkanı Han Sang-gyun, KPTU bakan yardımcısı Cho Sung-deok ve KPCWU başkanı Lee Jong-hwa bulunuyor.

Grev yapmak yasadışı olarak ilan edildi!

Kamu sektöründeki baskı altında iş gücü reformları ve de performansa göre verilen maaş sistemine karşı çıkan ve grev yapanların yasadışı olarak ilan edildiği Güney Kore’de, Kore Demiryolları İşçi Sendikası’nın 9 lideri ise ‘ticarete engel’ olmakla suçlandı. Devam eden grevi sonlandırmak için, hükümet ‘acil uzlaşma’ talep etti. Acil uzlaşma ILO tarafından örgütlenme özgürlüğüne karşı çıktığı için ihbar edildi. Serbest meslek sahibi olan kamyon şoförlerinin planladıkları grev için ise cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Örgütlenmeyi engelleyen adımlar atılıyor!

Güney Kore hükümetinin işçilere dönük hak ihlallerine karşı yapılan uluslararası protesto çoğunlukla hükümete karşı olurken, Kore’nin ticaretinde rol alan ve özellikle ulusal ekonomide baskın olan Cheabol Holding de hedeflerden biri. ITUC/IndutriALL tarafından Samsung hakkında hazırlamış olan yeni rapor, Kore’deki patronların işçilere yaptığı haksızlıkları ve örgütlenmelerini engelleyen adımları açığa çıkarıyor. Bu haksızlıklar şirketin hem Kore’deki işyerlerinde hem de tedarik zincirlerinde ortaya çıkıyor.

Güney Kore’de hapsedilen sendikacılar için başlatılan imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.