Anasayfa EMEK Sağ kurtulanlar işten atıldı

Sağ kurtulanlar işten atıldı

Cuma, 02 Aralık 2016 15:12
Yazdır PDF

sirvanH. Merkezi: Siirt Şirvan’da maden faciasından sağ kurtulan işçiler işten atıldı. İşçiler bildirimin telefonla yapıldığını ve haklarına dair bir şey söylenmediğini belirtti. Ayrıca 4 işçi hala toprak altında.

Evrensel’den Hasan Akbaş’ın haberine göre Siirt’in Şirvan ilçesinde Ciner Holding’e ait maden sahasında yaşanan faciadan sağ kurtulan işçiler işten atıldı. Halen 4 işçi için arama çalışmalarının sürdüğü madende sağ kurtarılan işçiler, “Telefonla arandık, artık işe gelmeyin işten çıkarıldınız dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar” dedi.

 

“Herkes göçünü alıp köyüne döndü”

İsmini vermek istemeyen bir işçi, “Yüzlerce işçiyi işten attılar. Herkes göçünü alıp köyüne döndü. Sadece 30-40 işçi kaldı, onlar da arama çalışmaları için bırakıldı. İşten çıkarmalarla ilgili gerekçe bildirilmedi ama şirket yetkilileri eskisi gibi buralara gelmiyor. Ana firma yöneticileri de yok. Burası ıssızlaştı. Bir yetkili, “İşler karışık, madenin ne olacağı belli değil” demiş” diye konuştu.

 

“Ne olacağıyla ilgili bir şey söylenmedi”

İşten çıkarıldığını söyleyen başka bir işçi de, “İlk başta kimse arayıp sormadı bizi. ‘Burada iş yok, evlerinize gidin dinlenin’ denildi. Telefonla arandık, ‘artık işe gelmeyin işten çıkarıldınız’ dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar. Antlar, C3 ve Nasıroğlu şirketlerinin hepsinde işçiler atıldı. Gerekçe söylenmedi, şimdi şirket yetkililerine de ulaşamıyoruz. Tazminat ve benzeri haklarımız da verilmedi, ne olacağıyla ilgili bir şey söylenmedi” ifadelerini kullandı.

 

“Adı üstünde işçiyiz”

Çalışmaya mecbur olduklarını söyleyen işçi şunları kaydetti:  “Adı üstünde işçiyiz. Buradan kazandığımız para ile geçimimizi sağlıyoruz. Hepimizin borcu var, çoluğu, çocuğu var. Kış günü resmen sokağa atıldık. Hiç mi vicdan yok. Toprak altında kalabileceğimizi bile bile o maden de çalışıyorduk. Çatlağı da, alınmayan önlemi de hepsini biliyor ve görüyorduk. Şirket de biliyordu. Çalışıyorduk yine de, neden; çünkü mecburuz, başka gelirimiz yok, yoksuluz. İşsizliği, ölümü bizim kaderimiz haline getirdiler. Razı değiliz. Tüm insanlara çağrımdır. Herkesin elini vicdanına koysun. Bu duruma tepki göstersin, bize sahip çıksın.”