Anasayfa EMEK BES: Büro emekçilerinin onurlu sesini kısamayacaksınız!

BES: Büro emekçilerinin onurlu sesini kısamayacaksınız!

Cuma, 02 Aralık 2016 15:29
Yazdır PDF

istanbul bes ihraclar protesto 02 12 16 001 İstanbul: Büro Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kamu emekçilerinin ihraç edilmesini protesto etti.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul Şubeleri 22 Kasım tarihinde yayınlanan KHK ile 96 üyesinin ihraç edilmesini, İstanbul Vergi Dairesi önünde yaptığı eylemle protesto etti.

BES İstanbul Şubelerinin çağrısı ile büro emekçileri İstanbul Vergi dairesi önünde toplandı. Eylemde “Açığa alınan görevine son verilen üye ve yöneticilerimiz görevlerine başlatılsın” pankartı açılırken “Biz kazanacağız!” , “Senin sesin yenilgi tanımaz!” dövizleri taşındı. “Ne darbe, ne OHAL, demokratik Türkiye!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek!” sloganlarının atıldığı eylemde ilk olarak KESK Eş Başkanı Şaziye Köse söz aldı.

 

“Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız!”

Köse, konuşmasında karanlık bir dönemde olunduğuna dikkat çekerek başladı. KESK’in mücadele tarihine değinen Köse, ihraç edilen kamu emekçilerinin kararname ve listelerdeki rakamlardan ibaret olmadığını, evine ekmek götüren “insanlar” olduklarını vurguladı. Emekçilere yönelik saldırılara değindiği konuşmasını, saldırılara karşı mücadele vurgusuyla tamamlayan Köse’nin ardından, ihraç edilen BES 1 No’lu Şube Başkanı Dursun Doğan bir konuşma yaptı.

Kamu emekçilerine seslenen Doğan, “AKP faşizmini” tanımadıklarını ve alınlarının açık olarak mücadeleyi yükselteceklerini ifade etti. Doğan’ın konuşması “Direne direne kazanacağız”, “Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız!” sloganlarıyla karşılandı.

 

istanbul bes ihraclar protesto 08 12 16 002 “Saldırıların hedefi, mücadelemiz ve savunduğumuz talepler”

Sonrasında BES İstanbul Şubeleri adına BES 3 No’lu Şube Başkanı Salih Aksoy basın açıklamasını okudu. Okunan basın açıklamasında BES Genel Başkanı Fikret Aslan’ın, 8 şube başkanının, 4 il temsilcisinin, 15 şube yöneticisinin ve 5 eski MYK üyesinin aralarında olduğu 96 BES üyesinin ihraç edildiği bilgisi paylaşılarak “26 yıldır verdiğimiz mücadelede bir arada olduğumuz arkadaşlarımızın görevden el çektirilmesinin sendikamızın bugüne kadar ortaya koyduğu mücadeleden bağımsız olmadığı açıktır” denildi.

Basın açıklamasında, BES’in ilerici, demokratik taleplerinin sermaye devletinin saldırılarının hedefinde olduğu vurgulandı. BES’in temel kamu hizmetlerinin parasız, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını savunduğu, kamu emekçilerinin tamamının güvenceli istihdamından yana olduğu, kamu emekçilerinin maaşlarının performans esasına göre değil, gerçek bir toplu sözleşme sistemi ile belirlenmesini savunduğu, her türlü rotasyon uygulamasına karşı olduğu, siyasi iktidara biat etmediği vurgulandı.

Son olarak “Üyelerimizin tamamı görevlerine iade edilene kadar yılgınlığa düşmeden, kararlı ve sürekli olarak her türlü eylem, etkinlik, dayanışma ve hukuki süreçleri sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz” denilerek sloganlarla eylem sonlandırıldı.