Anasayfa EMEK KESK İzmir: “Savaş bütçesine hayır!”

KESK İzmir: “Savaş bütçesine hayır!”

Cuma, 16 Aralık 2016 18:09
Yazdır PDF

KESK İzmir basın açıklamasıİzmir: KESK İzmir'de, 2017 bütçe görüşmelerine başlandığını belirterek, emekten, barıştan yana olanları savaş bütçesine "Hayır" demeye çağırdı.

Kamu emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, 2017 bütçe görüşmelerine ilişkin Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı.

"Savaşa, ranta değil emekçiye bütçe"yazılı pankartın taşındığı eylemde kitle tarafından sık sık "Karanlığa teslim olmayacağız", "Savaşa değil eğitime bütçe", "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" gibi sloganlar atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Bahri Akkan, AKP'nin darbe girişimini fırsata çevirerek tek adam diktatörlüğüne doğru ülkeyi sürüklediğini ve OHAL ile birlikte ülkeyi KHK'lerle yönetmeye başladığını belirtti.

Emekten, barıştan, demokrasiden yana olan tüm toplumsal kesimlerin ve özellikle örgütlü güçlerin hedef haline geldiğini vurgulayan Akkan, milli iradeyi sakız gibi ağzından düşürmeyenlerin halk iradesiyle seçilen belediye başkanlarını, parti başkanlarını, milletvekillerini tutuklatıp, belediye başkanlarının yerine kayyumlar atadığını ifade etti.

Bu karanlık günlerde 2017 bütçesinin görüşüldüğünü dile getiren Akkan, "Hiçbir rakama ihtiyaç duymadan bu bütçenin ancak bir savaş bütçesi olduğunu herkes bilir. Onun için bu bütçeye hayır demek diktatörlüğe, faşizme savaşa hayır demektir. Emekten barıştan özgürlükten yana olanların savaş bütçesine hayır demeye çağırıyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.