Anasayfa EMEK Konak Belediyesi'ne grev kararı asıldı

Konak Belediyesi'ne grev kararı asıldı

Çarşamba, 28 Aralık 2016 12:20
Yazdır PDF

Konak Belediyesine grev kararı asıldıİzmir: DİSK Genel-İş İzmir 5 No'lu Şubesi ile İzmir Konak Belediyesi'nde bulunan taşeron Merbel A.Ş. şirketi ile 29 Ağustos'ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi'nde anlaşma sağlanamaması üzerine belediye binasına grev kararı asıldı.

Konak Belediyesi Hizmet binası önünde basın açıklaması düzenleyen Genel-İş İzmir 5 No'lu Şubesi, "İş, ekmek yoksa, barış da yok" yazılı pankart açtı.

"Sadaka değil toplu sözleşme", "Birleşen işçiler asla yenilmez","Zafer direnen emekçinin olacak" yazılı dövizleri taşıyan işçiler sık sık "Direne direne kazanacağız", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Yaşasın sınıf dayanışması" gibi sloganlar atıldı.

 

“Sefalet ücreti istemiyoruz”

Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, güvencesiz istihdamın arttığı bu günlerde sendikaların işçilere sınıf bilincini tekrar aşılaması gerektiğini belirtti.

Sendikanın ve işçilerin tüm yapıcı adımlarına rağmen patronun görüşmeleri olumsuz sonuçlandırdığının altını çizen Kara, "İnsan onuruna yanaşır bir hayat sürmek için talep ettiğimiz makul ücreti ve haklarımızı almak için demokratik hakkımız olan grev kararını tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Sefalet ücreti istemiyoruz" şeklinde konuştu.

 

“Mücadelemizi İzmir geneline yayacağız”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise işçilerin haklarını savunması için direnmelerinin şart olduğunu söyledi. Hükümetin son dönemde hayata geçirdiği uygulamalar ile işçi sınıfını sefalete mahkum ettiğini dile getiren Sarı, "İşçiyi elinizin tersi ile itmeyin. Bu sefer de onların yüzü gülsün. Bu kentin sokaklarına bürokratlarınızla değil, işçilerle hizmet götüreceksiniz. Konak Belediyesinde anlaşma sağlanamadığı takdirde yarın Karabağlar, Çiğli ve diğer belediyelerde de arkadaşlarımız bize destek olacak ve mücadelemizi İzmir geneline yayacağız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından sendika yöneticileri ile işçiler belediyeye grev kararını astı.