Anasayfa EMEK Yılbaşı tatil olsun diyen 60 işçi işten atıldı

Yılbaşı tatil olsun diyen 60 işçi işten atıldı

Perşembe, 29 Aralık 2016 11:39
Yazdır PDF

EurotexH. Merkezi: Tekirdağ Çorlu’da bulunan Eurotex tekstil’de patron tarafından yılbaşında çalışma dayatmasına karşı çıkarak imza toplayan işçilerden 60’ı işten atıldı.

Dün gece vardiyasında çalışmak üzere fabrikaya giden işçiler, girişte parmak okuma bölümünden geçemedi. Daha sonra işten çıkarıldıkları söylenen işçiler sorguya alındı. Personel müdürü tarafından sorguya alınan işçilere, “Kampanyaya seni kim yönlendirdi?  Elebaşı kim? Size bunu kim yaptırdı?” gibi sorular sorarak arkadaşlarını ispiyonlamaları istendi. Personel müdürünün sorgularının karşılıksız kalmasının ardından bölüm şeflerinin de devreye girerek çalışma arkadaşlarının ihbar edilmesi için baskı uyguladığı belirtildi.

“Bu talep tüm fabrikanın talebi”

Eurotex yönetiminin ispiyon ve ihbarlarına karşılık bir işçi bölüm şefine, “İhbar edilecek bir şey yok. Bu talep tüm fabrikanın talebi. İki üç kişi değil bunu organize eden. Herkesin sizden bir talebi vardı. Küçücük bir talepti bu. Kimsenin ismini veremem dedim. 700’ü bulan isim listesi var. Herkes imzalamış. Çünkü kimse yılbaşında çalışmak istemiyor ve bu da bizim en doğal hakkımız” dedi.

İşten atmaların süreceğini belirten işçiler, “Bugüne kadar sürekli hakkımız yenildi. En ufak bir hatada arkadaşlarımız ya tazminatsız bir şekilde işten atıldı ya da ikramiye ve primleri kesildi” diye konuştu. Yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı fabrikada işçiler “İşin azaldığı dönemlerde memnun kalmadıkları işçileri işten çıkarıyorlar. Öte yandan sürekli işçi alıyorlar” dedi. İşten atmalara tepkili olan işçiler, işe iade davasına hazırlandıklarını belirtti. Mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren işçiler, bir araya gelerek önümüzdeki günler de ne yapacaklarını planlayacak.