Anasayfa EMEK Karabağlar Belediyesi’nde işçiler greve çıktı

Karabağlar Belediyesi’nde işçiler greve çıktı

Salı, 31 Ocak 2017 11:13
Yazdır PDF

C3bBxgLWMAEUMJdH. Merkezi: İzmir’in Karabağlar Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alamayan işçiler greve çıktı.

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 5 No’lu Şube'nin örgütlü olduğu İzmir’in Karabağlar Belediyesi’nde işçiler iş başı yapmadı. Karabağlar Belediyesi’ne ait KARBEL Şirketi’nin yöneticileri ile sendika, görüşmelerde ücret zammı üzerine anlaşmaya varamayınca 915 belediye işçisi bugün sabahın ilk ışıklarıyla greve başladı.

Belediyeye ait Uzundere’deki temizlik işleri şantiyesine, Gediz’deki fen işleri şantiyesine ve ana hizmet binasına grev pankartları asıldı. İşçiler, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “KARBEL işçisi direnişin simgesi” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarını attı.

 

Yasak tanınmayacak!

Grev, belediyenin, temizlik, fen, park bahçeler ve idari işler gibi çok sayıda birimini kapsıyor. Öte yandan OHAL ile birlikte genişletilen grev yasakları kapsamında olası bir grev erteleme durumunda sendika ve işçiler bu yasağı tanımayacak ve grev fiili olarak devam edecek.

Görüşmelerde 76 maddelik TİS taslağında belediye yüzde 7 gibi bir oranı işçilere dayatırken, işçiler yüzde 15 oranında zam talep ediyor.

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Karabağlar’da 500 bine yakın insan yaşıyor. Belediyenin kendi şirketi dışında hizmet veren taşeron şirket ise bulunmuyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü