Anasayfa EMEK Ocak ayında en az 161 işçi hayatını kaybetti

Ocak ayında en az 161 işçi hayatını kaybetti

Cuma, 03 Şubat 2017 12:22
Yazdır PDF

Ocak ayında en az 161 işçi hayatını kaybettiH. Merkezi: İSİG'in yayınladığı iş cinayeti raporuna göre, Ocak ayında en az 161 işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre, Ocak ayında en az 161 işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde katledilen 161 emekçinin 149’u işçi, memur statüsünde çalışanlardan; 1’i kır emekçisi ve 11’i esnaflardan olmak üzere 12’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.

Mevsimsel etki nedeniyle tarımda iş cinayetlerinin azaldığı ifade edilen raporda, yine mevsimin de etkisiyle taşımacılık işkolunda oransal olarak bir artış olduğu belirtildi.

Ocak ayında grev süreciyle dikkat çeken metal sektöründe iş cinayetlerinde artışın olduğu belirtilen açıklamada “2017’de ülkemizin ekonomik gidişatının da etkisiyle metal sektöründe iş cinayetlerinde bir yoğunlaşma olması muhtemel" ifadelerine yer verildi.

Raporda, iş cinayetlerinin nedenleri olarak, trafik/servis kazası, ezilme/göçük ve yüksekten düşmeler gösterilirken aşırı çalışmanın da bir sonucu olarak kalp krizleri ve beyin kanamalarının da dördüncü sırada olduğu ifade edildi.

Ayrıca raporda, “Mobbing, borç ve işsizlik baskısı nedenli intiharlar beşinci sırada. Son iki yıldır yaşamımızın bir parçası haline getirilen şiddet ise özellikle emekçileri vuruyor, bu duruma bireysel şiddet vakalarını da eklemek lazım” denilerek önemli bir noktaya vurgu yapıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü