Anasayfa EMEK İşçi aileleri “Kusuru olan cezasını çeksin istiyoruz ama bunu bize çok görüyorlar”

İşçi aileleri “Kusuru olan cezasını çeksin istiyoruz ama bunu bize çok görüyorlar”

Pazar, 05 Şubat 2017 14:25
Yazdır PDF

Adalet Arayan İşçi AileleriH. Merkezi: Adalet Arayan İşçi Aileleri, Galatasaray Meydanı’nda her ayın ilk pazar günü gerçekleştirdikleri Vicdan ve Adalet Nöbetinin 58.’sini gerçekleştirdiler. Bu haftaki eylemde 58. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Davutpaşa ve Soma katliamında yaşamını yitirenlerin ve Eren Eroğlu, Erkan Keleş, Uğur Çavdar’ın aileleri ve avukatları dinlendi. 

İlk olarak konuşan Davutpaşa Katliamı’nda yaşamını yitiren işçi Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, “Esenyurt Belediye Başkanı ve İmar Müdürü geçen celsede sanık sıfatı aldı. Sorumlular 3 senelik dava sürecinde yeni sanık oldu” dedi. İdari yöneticilerin yargılanmasının önünde engeller bulunduğuna dikkat çeken Eroğlu “14 Mart’ta duruşması yapılacak. Sorumluluğu olan kişiler var. 3 sene sonunda yol alamadık. 2 işveren dışında kusuru olanlar geçtiğimiz celsede sanık oldular. Biz kusuru olanlar cezasını çeksin istiyoruz ama bunu bile bizlere çok görüyorlar” dedi.

 

“Katliamın 3. yılından önce dosya sona ersin istiyoruz”

Soma aileleri avukatlarından Berrin Demir, Soma’da ailelerin avukatları olarak katliamın nasıl bile bile geldiğini görme imkanı bulduklarını söyledi. Demir “Daha önce sinyal veren sensörlerin sinyalini engelledikleri ortaya çıktı. Şikayet eden işçileri döverek susturdukları gözler önüne serildi. 20 dakika dayanacak maskeyle 1.5 kilometre inmişler. Göz göre göre 301 işçi katledildi. Davada sona doğru geliyor. 3. yılından önce dosyanın sona ereceğini umuyoruz. Dünyanın en büyük işçi kıyımında dileriz bir sonuç alırız” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü