Anasayfa EMEK İşsizlik yok ama işsizler ordusu “hobi olarak” İşkur kapılarında!

İşsizlik yok ama işsizler ordusu “hobi olarak” İşkur kapılarında!

Pazartesi, 20 Mart 2017 11:11
Yazdır PDF

issizlikİŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, açıklanan işsizlik rakamlarını gerçek bağlamında değerlendirmek gerektiğini belirterek, "Aradığımız elamanı bulamıyoruz, lütfen bize temin edin diye yalvaran işadamlarımız var" dedi, Türkiye'nin zannedildiği gibi işsizlik meselesi olmadığını iddia etti. Ancak İŞKUR’un açtığı geçici kadrolara dönük başvuru oranlarına bakıldığında dahi Uzunkaya’nın nasıl bir yanılgı içerisinde olduğu ya da asıl derdinin halkı yanıltmak olduğu açığa çıkacaktır.

 

Yalnızca son 10 gün içerisinde gerçekleşen gelişmeler şunlar:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İşkur’dan istenen 35 cami bekçisi için 350 kişi başvuru yaparken, Bayburt’da 6 aylık iş için 2 bin 700 kişi başvurdu. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde toplum yararına çalışma programı kapsamında Fethiye’de 4 ayrı kamu kurumuna alınacak 200 kişilik 6 aylık geçici işe 660 kişi başvurdu. Eğer bu bilgiler Uzunkaya için bir anlam ifade etmiyorsa, elbette daha örnek verebiliriz. Kayseri’de yine İşkur’un açtığı geçici kadroya toplam 2 bin 65 kişi yerleştirilmesi planlanırken, başvuranların sayısı 3 bin 914 kişi olunca kura çekimi yapıldı.

 

Kürt illerinde işsizlik devasa boyutlarda!

Amed’de Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında çeşitli kurumlarda istihdam edilmek üzere 2 bin 500 kişinin alınacağı geçici iş kadrosuna 47 bin kişi başvurdu. Kura sonuçları İşkur binasının bahçesinde bulunan pano ve camlara asıldı. Sonuçları görmek isteyenlere dönük tahammülsüzlük TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin İşkur önüne yığılmasıyla kendini gösterdi.

Keza Adıyaman Belediyesi'nin park ve bahçe hizmetlerinde görevlendirmek üzere İş-Kur tarafından yürütülen Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 350 kişilik geçici iş kontenjanı açıldı. 6 ay boyunda yapılacak geçici işe 3 bin 431 kişinin başvurması da Amed’den sonra en önemli örneklerden biri ve Türkiye Kürdistanı’nda işsizliğin boyutlarını ortaya sermektedir.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü