Anasayfa EMEK AKP başkanlık sistemine, işçiler kadroya EVET diyor!

AKP başkanlık sistemine, işçiler kadroya EVET diyor!

Çarşamba, 12 Nisan 2017 10:37
Yazdır PDF

akp baskanliga isciler kadroya evet diyorReferanduma çok az bir süre kala Evet-Hayır mitingleri sürüyor. Devletin tüm imkanlarını kullanan AKP, Evet mitinglerine R. T. Erdoğan ve Binali Yıldırım öncülüğünde devam ediyor. 15 yıllık dönemlerinde halka daha fazla zulüm, katliam, sömürü, baskı dayatanlar, Evet için oy topladıkları mitinglerde bile işçileri “azarlamaktan” geri durmuyorlar.

Zonguldak'ta toplu açılış törenine katılan R. T. Erdoğan, “işçi alınsın üretim artsın” sloganını atan işçileri “azarladı”. “Bana slogan atmayın” diye karşılık veren Erdoğan, “Sloganik şeylerle bizim konuşmalarımızı kesmeyin” diye de devam etti. Sonrasında yalana başvuran Erdoğan, “Bak ben buraya geldiğimden bu yana 3 bin-3 bin 500 kişi aldım” deyiverdi. Devamında da “Dürüst olun. Eleman almakla üretim artmıyor. Olayı bazı fitne unsurlarının girmesiyle slogana dönüştürmeyeceğiz. Çünkü bu ülke hepimizin. Hep beraber bu ülkede ekmek sahip olacağız. 3 bin-3 bin 500 kişiyi buraya alan benim. Bana slogan atmayın. Bunu başkalarına yapın” dedi. İşçileri dürüst olmamakla suçlayan Erdoğan, bunun üstüne bir de olayda fitne unsurların parmağı olduğunu ima etti. “Bunu başkalarına yapın” diyerek kimleri kastettiği ise meçhul durumda. 15 senedir hükümet oldukları düşünülürse...

 

AKP, Soma’daki sistemi Zonguldak’da uygulamak istiyor!

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yaptığı yazılı açıklama ile R.T. Erdoğan'ın yalanını ortaya serdi. Yapılan açıklamada, 2002 yılında AKP hükümete geldiğinde TTK’de 15 bin 119 işçinin çalıştığı, şu an ise sayının 7 bin 876’ya düştüğü belirtildi.

R.T. Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ise mitingde özelleştirme mesajını verdi. Kürsüye çıkan Albayrak, “Zonguldak özelinde, özellikle istihdam noktasında bir çalışma, rödovansla ilgili bir çalışma başlattık. Yaklaşık 1500'e yakın arkadaşımızın istihdamını başlatacağız, rödovans üzerinde. Bakanlar Kuruluna geliyor” dedi.

Rödovans sistemi, devletin madeni kiraya vermesi ve karşılığında madendeki üretimi belirli bir fiyat üzerinden satın alması şeklinde yürüyor. 301 madencinin katledildiği Soma'da da uygulanan bu sistemde rödovansçının hedefi, rezervi en düşük maliyetle aramak ve işletmek olduğu için, üretim zorlaması ile çalışanları ve işletmenin güvenliğini tehlikeye atıyor. Soma katliamının failleri Zonguldak emekçilerine de aynı uygulamayı müjdeymiş gibi vererek ölümün çığırtkanlığını yapıyorlar aslında.

 

İzmir’de işçilerin pankartı engellendi!

Başbakan’ın İzmir’deki Evet mitinginde ise kadro talebini dile getiren karayolu işçilerinin pankartı polis zoruyla toplatıldı, işçiler de mitingi terk etti. Hükümetin sürekli olarak sadece vaadde bulunduğu taşeron işçilere, kadro sorununa mitingte pankartla dikkat çekmek isteyen işçilere izin verilmedi. Temel atma töreni için İzmir'in Menemen İlçesi'ne gelen Başbakan Binali Yıldırım'ın mitingine katılan İstanbul İzmir Otoban'ın inşaatında çalışan taşeron karayolu işçileri kadro taleplerini dile getiren pankart açtı.  “Taşerona Hayır, Kadroya Evet” yazılı pankartın çok uzun süre açık kalamadı. İşçilerin yanına gelen polis, pankartı Binali Yıldırım’ın görmesine izin vermeden indirdi ve tekrar açılmasını engelledi. Pankarta izin verilmemesine tepki gösteren işçiler ise alanı terk etti.

Her zaman, her yerde oy toplamak için taşerona kadro sözü verenler bir pankarta dahi tahammül edemediklerini gösterdiler. Aslında sıradan bir pankart gibi gözükse de, o pankartın anlamı bugün çok  önemli. Pankartın Evet mitinginde açılması, AKP’nin kısa da olsa bir panik ve korku yaşamasına neden oldu. Alelacele pankartı indirmeleri de bunu gösteriyor. Halkın tepkisinden her zaman korktular ve korkmaya da devam edecekler.

İşçi sınıfı taşeron sistemine de rödovans sistemine de karşı mücadelesini sürdürecektir. Bunun bir adımı olarak da 16 Nisan'da referandumda HAYIR oyu kullanarak tepkisini gösterecektir. Sadece HAYIR diyerek değil, sonuç ne olursa olsun fabrikalarda, madenlerde, atölyelerde işçiler hakları için, insanca bir yaşam için mücadeleyi sürdüreceklerdir. Yoksulluğa, sömürüye, ölüme, işsizliğe, taşerona dur demek, boyun eğmemek işçi sınıfının örgütlü mücadelesinden geçmektedir.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü