Anasayfa EMEK Kayseri’de direnişe geçmeye hazırlanan inşaat işçileri kazandı

Kayseri’de direnişe geçmeye hazırlanan inşaat işçileri kazandı

Cuma, 21 Nisan 2017 10:46
Yazdır PDF

insaat is kayserideH. Merkezi: Kayseri’de Suat Altın İnşaat’ta taşerona bağlı çalışan ve aylardır ücretleri ödenmeyen İnşaat-İş Sendikası üyesi işçiler, dün direnişe geçmeye hazırlandıkları sırada geri adım atan taşeron ödeme yaptı.

Kayseri’de İnşaat-İş Sendikası üyesi işçiler, Suat Altın İnşaat’ın Mahmut Sevinmez isimli taşeronuna bağlı olarak çeşitli şantiyelerde çalışmış olmalarına rağmen, ücretlerini aylardır alamıyorlardı. Bununla beraber, işçilere ücretleri için verilen çek de karşılıksız çıkmıştı.

 

Karşılıksız çek ödendi, diğer ödemeler bir hafta içinde yapılacak

Bunun üzerine İnşaat-İş Sendikası’nın Kayseri Temsilciliği dün ana firma konumundaki Suat Altın İnşaat önünde direniş başlatacağını duyurmuştu. Firmanın Kocasinan’da bulunan ofisi önüne; ücretini alamayan ve desteğe gelen işçiler ile beraber kapıya giden sendika temsilcileriyle firma yetkilileri görüşme talep etti.

Yapılan görüşme neticesinde; ücretleri gasp edilen işçilere verilen fakat karşılıksız çıkan çekin ödemesi yapıldı. Bunun dışında kalan ücretler için ise firma tarafından bir hafta süre istendi, ücretlerin bir hafta içinde ödeneceği basın emekçileri karşısında taahhüt edildi. İşçilerin ortak aldığı karar doğrultusunda bir haftalık sürecin takipçisi olunacağı ve ödenmediği takdirde firmanın önünde kesintisiz direniş yapılacağı kararı verildi.