Anasayfa EMEK DERİTEKS “Kıdem gaspına hayır! OHAL kalksın ve emekçilerin talepleri sağlansın!”

DERİTEKS “Kıdem gaspına hayır! OHAL kalksın ve emekçilerin talepleri sağlansın!”

Cuma, 12 Mayıs 2017 11:41
Yazdır PDF

deriteksten aciklamaH. Merkezi: DERİTEKS kıdem tazminatının gasp edilmesine dönük politikalara karşı ve KHK ile atıldıkları işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan akademisyenler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için dün (12 Mayıs) bir açıklama yaptı. DERİTEKS Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

 

Kıdem tazminatımızın gaspına hayır!

Çalışma hayatının sermayenin istekleri doğrultusunda şekillendirildiği, işçilerin var olan haklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan politikaların hızlı bir şekilde işçiler aleyhine geliştiği bir süreçten geçiyoruz. Siyasi iktidarın daha esnek bir çalışma rejimini hedeflemesiyle taşeronlaşmaya hız verilmiş, esnek çalışma yaygınlaştırılmış, kiralık işçilikle işçi simsarlığının önü açılmıştır.  Bu uygulamaların ana hedefi daha ucuz iş gücüdür.

Sermayenin içinde bulunduğu yapısal krizlerden çıkamamasının bir sonucu olarak, daha fazla kâr hırsı için işçi hakların yok etmeyi amaçlayan politikaları kabul edilemezdir.

Bugün işçilerin en önemli hakkı olan kıdem tazminatı bu saldırıların hedefi haline gelmiştir. Yapılmak istenen her değişiklikte olduğu kıdem tazminatı da allanıp pullanarak kamuoyuna sunuldu. Kıdem tazminatından %80 bir kesimin yararlanamadığı şeklinde siyasi iktidar tarafından yapılan ve bilimsel bir araştırmaya dayanmayan açıklamalarla kamuoyundan destek toplanılmaya çalışıldı.

Ülkemizde kayıt dışılığın tekstil sektöründe %50 olduğu gerçeğine rağmen kıdem hakkından herkesin yararlanacağı söylemi tamamen gerçek dışıdır. Kıdem tazminatının herkesi yararlandırmak ise ek bir maddeyle düzenlenebilecekken bu yapılmayıp fon sistemi gündeme getirilmiştir. Fon sisteminde ne olacaktır? Fon sistemiyle kıdem tazminatını bugünkü taşıdığı anlam ve özelliği ortadan kalkacaktır. 

Kıdem tazminatı işverenin işçiyi işten çıkarması sonucu devreye giren ve işveren yükümlülüğünde olan bu nedenle kısmi de olsa iş güvencesi, işten çıkarmaları zorlaştırması, işsiz kalınan dönemde işçinin güvencede kalmasını gibi özellikleri bulunan bir haktır. Ancak Fon sistemiyle en başta işten atmalar kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra kıdem tazminatının her fırsatta kendilerine ciddi maliyet getirdiğinden yakınan işverenlerin de bu taleplerine derman olunacaktır. Hem işten atmalar kolaylaşacak hem de bunun maliyetine katlanılmayacak olmasıyla bir taşla iki kuş vurulacaktır.

Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili teknik çalışmaların tamamlandığı yönünde kamuoyuna açıklama yapılmış en kısa sürede tekrar gündeme gelecektir.

Konfederasyonumuz Türk-İş’in genel kurulunda kıdemde yapılacak değişikliklerin genel grev sebebi sayılacağına dair kararı bulunmaktadır. Tüm konfederasyonları ortak hareket ederek, kıdem tazminatının gaspına engel olmaya çağırıyoruz.

 

OHAL kalkmalı ve emekçilerin talepleri sağlanmalıdır

Bugün OHAL işçilerin emekçilerin üzerinde karabulut gibi dolanmaktadır. OHAL’in siyasi iktidar tarafından bir fırsata dönüştürülerek kamuda be akademik alanda adeta bir temizlik harekatına gidilmesini ve sadece kendisi gibi düşünmeyen kesimlere yaşama hakkı tanınmamasını anti demokratik buluyoruz.

KHK ile ihraç edilen araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işe geri dönmek için başlattığı açlık grevine destek her geçen gün artıyor.  KHK ile ihraç edilmekle kamu emekçilerinin hiçbir yerde iş bulmalarına da imkân tanınmıyor. Açlık grevinin 64.günü nedeniyle emekçilerin yaşamları endişe verici boyuta ulaşmıştır.  Bu açıdan işlerine geri dönmek için açlık grevi başlatan emekçilerin işe geri dönme taleplerine siyasi iktidarın duyarsız kalmamasını ve bir an önce somut adım atmasını talep ediyoruz.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü