Anasayfa EMEK Mefar grevine ilişkin Petrol-İş’ten açıklama

Mefar grevine ilişkin Petrol-İş’ten açıklama

Salı, 06 Haziran 2017 17:17
Yazdır PDF

petrol is aciklamaH.Merkezi: Türk-İş’e bağlı Petrol-İş’in örgütlü olduğu Mefar İlaç’ta 20 Haziran’da başlaması planlanan grev, Bakanlar Kurulu tarafından “genel sağlığı bozucu” gerekçesi ile ertelenmişti.  Konu ile ilgili açıklama yapan Petrol-İş MYK, “Ülkemizde 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL döneminde ertelenen grevler listesine bir yenisi eklenmiştir” dedi.

Bakanlar kurulu tarafından engellenen Mefar grevine ilişkin açıklama yapan Petrol-İş 294 işçinin çalıştığı Mefar İlaç A.Ş.’de 31 Mayıs’ta grev oylaması yapıldığını oylamada 367 işçinin greve “evet” diyerek mücadele kararlılığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Erteleme gerekçesinin gerçeği yansıtmadığı ifade eden Petrol İş açıklamasında, “İlaç şirketlerine fason üretim yapan Mefar İlaç işyerinde üretilen ilaçların sektörde ikame edilebilir ürünler olduğu bilinmektedir ve grevin “genel sağlığı bozucu” bir etkisinin olmayacağı açıktır. Bakanlar Kurulu tarafından verilen ve haklı hiçbir gerekçesi olmayan bu karar, OHAL döneminde grevlerin fiilen yasaklanmış olmasının tescilidir” dedi.

OHAL döneminde hükümetin sermayedarlara kıdem tazminatı gibi en temel hakkın tırpanlanması dâhil her türlü teşvik ve desteği verdiğini, işçinin hak mücadelesini engellemek için elinden geleni yaptığını söyleyen Petrol-İş, “Artık bir yasaklama halini alan grev ertelemelerini, hükümetin emek sömürüsünün derinleştirilmesi için sermayedarlara sunduğu en büyük teşvik olarak değerlendiriyoruz. OHAL döneminde metal ve cam işkollarından sonra işkolumuzda verilen bu kararlarla, işçinin Anayasal ve yasal haklarını kullanması engellenmekte ve emek mücadelesi bitirilmek istenmektedir. Toplu iş sözleşmesi hakkının da askıya alınması anlamına gelen grev ertelemeleri, ülkemizin demokratik işleyişten ve sosyal hukuk devleti ilkelerinden uzaklaştığının açık bir göstergesidir. Hükümetin bu tutumu, ‘OHAL'in sadece devletin kendi kendini koruması ve terörle mücadele için ilan edildiği, OHAL'de halkın özgürlüklerinin kısıtlanmayacağı’ şeklindeki söylemiyle çelişmektedir. Bu dönemde iş ve ekmek mücadelesi verilen haksız kararlarla tümden yasaklanmıştır!” dedi.

Emek mücadelesine dönük yasaklamalara ve baskılara boyun eğmeyeceğini, verilen bu haksız karara karşı hukuki girişimlerde dahil tüm yasal haklarını kullanacağını ifade eden Petrol-İş,“Grev uygulama tarihinden önce anlaşma sağlanamadığı takdirde örgütlü gücümüzü gösterecek ve düzenleyeceğimiz eylemlerle sendikal mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hükümetin verdiği bu karar ve emekçilere karşı takındığı düşmanca tavır, tüm sendikaların ve emek güçlerinin ortak mücadele vermesi ve dayanışma göstermesinin zorunluluğunu bir kez daha ortaya koymaktadır” diyerek açıklamayı sonlandırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü