Anasayfa EMEK TMMOB’dan asgari ücret protokolü iptaline tepki

TMMOB’dan asgari ücret protokolü iptaline tepki

Salı, 04 Temmuz 2017 12:32
Yazdır PDF

19642319 1553950504651268 2909191577784905065 nH. Merkezi: TMMOB ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında imzalanan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı iptaline ilişkin TMMOB Ankara il binasında basın toplantısı yapıldı.

TMMOB ve SGK arasında imzalanan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı iptaline ilişkin Ankara il binasında düzenlenen basın toplantısında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz bir açıklama yaptı.

Koramaz, SGK ile yürütülen iş ve işlemlerde esası teşkil eden mevcut protokolün revize edilmek istendiğini, “’TMMOB'nin asgari ücret belirlemesi’ ve ‘kurumun mühendis, mimar ve şehir plancılarına ödenecek ücretlerin bu asgari seviyenin altında olmaması için gerekli tedbirleri alması’ hükümleri çıkarılarak protokolün içinin boşaltılmaya çalışıldığı görülmüştür. Bu nedenle revize protokol taslağı birliğimizce kabul edilmemiştir” dedi.

Belirlenen zorunlu asgari ücretin insani gereksinimleri dahi karşılamayan rakamların olduğunu belirten Koramaz, SGK ile görüşmeler yaptıklarını ve bu karardan vazgeçme çağrısında bulunduklarını söyledi.

SGK'nın emekçilerin taleplerini dikkate almak yerine patronların ve parlamentodaki temsilcileri dikkate aldığını ifade eden Koramaz, güvencesiz bir geleceğe mahkûm edildiklerini söyledi.

SGK yetkilileri protokolü feshederek suç işlemekte olduğunu kaydeden Koramaz, SGK’nin bu kararını kabullenmeyeceklerini ifade etti. Tüm örgüt birimlerinin bu karara karşı mücadele etmeyi zorunluluk olarak görmeleri gerektiğini vurguladı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü